military-g8c370449a_1920

Życie ludzkie nie ma znaczenia…

Rosja to ogromy kraj i mieszka w nim wielu ludzi. Być może dlatego podejście rządzących Rosją do jej mieszkańców nie zmieniło się od wieków. Niezależnie od tego, czy rządzą tu carowie, czy partia robotnicza, czy nowocześni politycy, życia ludzkiego się tu nie szanuje. Można pomyśleć, że o życie ludzkie nikt nie dba. Przecież ludzi jest i tak zbyt wielu.

Władcy Rosji nie tylko nie szanują życia jej obywateli, ale mają też za nic życie ludzi mieszkających w innych krajach. Rosja miała i wciąż ma ogromne ambicje bycia mocarstwem. Chce być krajem, z którym wszyscy się liczą na arenie międzynarodowej. Chce dyktować warunki, chce podporządkowywać. Oczywiście na aspiracjach potężnej „Matuszki Rasiji” najbardziej cierpią kraje ościenne. To one systematycznie są nękane, napadane, szantażowane.

Historia lubi się powtarzać

Polacy boją się Rosyjskiej agresji. Uczymy się historii i wyciągamy z niej wnioski. Nie jesteśmy pieniaczami i owładniętymi nienawiścią szaleńcami. Jesteśmy realistami. Wiemy, na co stać Rosję, do czego dąży, czego chce, w jaki sposób działa. Dopóki Rosja używa jedynie dróg dyplomatycznych, by podnieść swoje znaczenie na świecie, wszystko jest w porządku. Niezależnie od tego, czy dogaduje się za plecami Unii Europejskiej z Niemcami, czy pertraktuje z Chinami, równowaga zostaje zachowana. Problem pojawia się wtedy, gdy dochodzi do wojny, a właśnie do niej doszło.

Czego Rosja chce od Ukrainy? Czy ktoś potrafi logicznie odpowiedzieć na to pytanie? Wydawać by się mogło, że tę wojnę wymyślił szaleniec. Są tacy, którzy uważają, że Putin nie żyje, że „rządzi z lodówki”, jak to się przecież już zdarzało władcom Rosji. W końcu nie ma logicznego uzasadnienia dla tej wojny, która teraz rozgrywa się na naszych oczach. Wszystko wydaje się szaleństwem, które nie prowadzi do niczego. Rosja traci nie tylko ludzi. Traci ogromne ilości pieniędzy. Wojna z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu jest bardzo kosztowna. Po co to wszystko? Wiele pytań, a odpowiedzi nie ma.

Jaką wartość ma życie ludzkie?

Jedna rzecz jest już wiadoma. W kwestii życia ludzkiego nic się nie zmieniło. Władcy Rosji nie dbają ani o życie swoich obywateli, ani o życie ludzi mieszkających w innych krajach. Zabijają i będą zabijać. Według nich taka jest cena wojny. Ludzie i tak by umarli, w końcu człowiek umiera z powodu chorób, czy ze starości. Umierają i dzieci i dorośli. Współczujemy Ukraińcom, lecz współczuć należy także Rosjanom. O ich życie też nikt nie dba i się nie troszczy. Nie powinno się myśleć, że każdy Rosjanin to morderca. Ta wojna pokazuje prawdę, która może umykać. Życie ludzkie ma wartość. Liczy się życie każdego człowieka, niezależnie od tego, czy ma on 3 lata, czy 90 lat. Każdy człowiek ma prawo do życia i jest to podstawowe prawo. Wojna je zabiera.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *