herbs-923496_1280

Zioła na jesień

Jesień to nie tylko sezon przeziębień, ale także spadków nastroju. W tym okresie cierpimy na depresję, mamy zły humor i jesteśmy niezadowoleni z wszystkiego co nas otacza. Jest tak dlatego, że robi się chłodniej i gwałtownie zmniejsza się ilość światła. Do święta zimowego przesilenia (24 grudnia) dzień stale się skraca. Dziś możemy bez problemu nabyć lampy, których światło działa antydepresyjne, warto też pomyśleć o ziołowych kuracjach. Zioła pomogą przetrwać chłodną jesień i zimę. 

Zioła poprawiające nastrój, zmniejszające poziom stresu i uspokajające:

Rumianek – zioła rumianku poprawiają nastrój i przynoszą ukojenie. Jedną łyżkę rumianku należy zalać 250 mln gorącej wody. Pozostawić pod przykryciem, by nie uciekły olejki eteryczne, które także korzystnie działają na nastrój. Można stosować również napar z rumianku. Zabieg powinien trwać około 10 minut.

Melisa – herbata z melisy wycisza. Zioła uspokajają, pomagają walczyć z bezsennością.

Lukrecja – zioła te działają uspokajająco na żołądek i jelita.

Żeń-szeń – działa wzmacniająco, uspokaja, odtruwa.

Kozłek lekarski – kłącze i korzeń, działa uspokajająco i pomaga w problemach z bezsennością.

Męczennica – mówiono, że to zioła leczące duszę, mają działanie uspokajające, pomagają przy problemach z bezsennością. Leczono nimi histerię.

 
Zioła wspierające odporność i pomagające leczyć przeziębienia:
Płukanki:

Ból gardła – mieszanka szałwii i tymianku – płukanie 3 razy dziennie. Te zioła działają odkażająco i łagodząco.

Bez czarny – napar z liści lub kory – płukanie 3 razy dzienni

Gorączka

Lipa i rumianek –gdy pojawi się gorączka, należy pić kilka razy dziennie w postaci herbatki z ich mieszanki.

Inhalacje

Olejki: tymiankowy, anyżowy, sosnowy, jodłowy i eukaliptusowy, działają odkażająco i wykrztuśnie, rozkurczają oskrzela. Inhalacje z użyciem olejków pomagają pozbyć się śluzu, ułatwiają oddychanie i poprawiają ukrwienie.

Zioła na przeziębienie i grypę:

Mięta – Obniża gorączkę, osłabia bóle głowy w czasie przeziębienia i grypy. Zioła te pomagają także zwalczyć kaszel. Herbatkę miętową powinno wzbogacić się dodając nieco: bzu czarnego, krwawnika oraz miodu.

Krwawnik – Ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczające. Te zioła zawierają salicylany, flawonoidy i sole zawierające mangan.

Lipa – Łagodzi nieżyt nosa, ma właściwości przeciwgorączkowe, pomaga zasnąć.

Rumianek – Zioła te mają działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Stosowany przy przeziębieniach i grypie. Jest łagodny i delikatny. Herbatka zwalcza skurcze żołądka.

Bez czarny – Przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Napar działa napotnie, moczopędnie i przeciwbólowo. Stosowany do płukanek, inhalacji oraz jako napar.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *