second hand sklep

Moda na lumpeksy

Moda na lumpeksy związana jest nie tylko z tym, że jesteśmy bardziej świadomi ekologicznie, ale przede wszystkim z tym, że niekoniecznie stać nas na to, by kupować ciągle coś nowego. Większość kobiet nie potrafi tworzyć garderoby minimalistycznej. Nie ma to nic wspólnego ze znajomością lub nieznajomością mody. Zakupy poprawiają humor, a coś nowego w szafie to zawsze coś nowego, niekoniecznie musi to być „nówka sztuka nieśmigana”.

Jeszcze do niedawna zakupy w lumpeksach uważane były za „obciach” i nikt się tym nie chwalił. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Kupuje się w lumpeksie i kręci się nawet filmy z takich zakupów. Lumpeks okazał się nie taki zły, ale na pewno czeka tam sporo pułapek na kupujących.

Nie tylko cena się liczy

Wiele lumpeksów ma ten sam system sprzedaży. Najwyższe ceny są w pierwszym dniu dostawy, a w czasie kolejnych dni ceny spadają. Najniższe ceny są na dzień przed nową dostawą.
W wielu lumpeksach ceny zależą też od tego, czy wybiera się odzież wiszącą na wieszakach, czy leżącą na stołach. Odzież niesortowana (czyli ta znajdująca się na stołach lub w koszach), jest sprzedawana na wagę, a odzież na wieszakach ma wyznaczoną cenę. Elastyczne ceny mają sprawić, że kupujący będzie chętniej zaglądał do sklepu i kupował więcej. Mniej zastanawiając się nad tym, czy faktycznie potrzebuje czegoś, czy też nie. Ta strategia działa.
Lepiej więc nie dać się uwodzić niskim cenom, ale zastanowić się, czy coś jest dobrane do nas, czy nie. Nie kupować niczego z myślą „będzie dobre, gdy trochę schudnę”, „będzie mi pasować, gdy zmienię kolor włosów”, „dobry materiał, więc zawsze się przyda”.

„Same perełki”?

Wielu właścicieli sklepów z używaną odzieżą reklamuje swój towar hasłem „same perełki”. Być może hasło to działa, ale przeważnie nic nie znaczy. Wśród odzieży używanej tak naprawdę ciężko znaleźć coś od tak zwanych „wielkich projektantów”. Zazwyczaj w lumpeksach trafić można na odzież dużych sieci handlowych. Najłatwiej spotka się tu używane ciuchy popularnych marek. Czy to są „perełki”? Raczej do tego hasła należy podejść z dystansem. „Perełka” to raczej coś, co zostaje z nami na długo, co będzie pasować do wielu stylizacji. Czyli „perełką” jest po prostu ciuszek praktyczny.

Co kupisz najkorzystniej w „lumpeksie”?

W sklepach z używaną odzieżą warto szukać ciuchów oraz dodatków popularnych marek, ale tych nieco droższych. Z reguły są to rzeczy niewiele używane, ale nie do końca utrzymujące się w trendach mody. Jeśli chodzi o rzeczy nie będące aktualnie w trendach, nie trzeba się ich bać, bo moda wciąż wraca. Nawet kupując coś, co akurat nie jest 100% na topie, można kupić coś, co będzie modne nieomal „za chwilę”.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest rodzaj tkaniny. W lumpeksach raczej nie należy wybierać ciuchów wykonanych z tkanin sztucznych. Warto szukać bawełny, lnu, wełny… ogólnie tkanin naturalnych. Jeśli chodzi o jedwab, nie za często trafi się odzież jedwabną w bardzo dobrym stanie.

Co z odzieżą z tkanin sztucznych?

Oprócz odzieży wykonanej z bawełny, w lumpeksach warto też kupować ciuchy z polaru i tworzyw sztucznych. W tym przypadku bezpiecznie i korzystnie kupuje się odzież jesienną i zimową: kurtki, polary, płaszcze, swetry. Zwracać uwagę trzeba na stopień zużycia, ponieważ niektóre problemy można usunąć we własnym zakresie (na przykład poprzez golenie). Jeśli chodzi o plamy mogą być one bardzo trudne do usunięcia, więc kupno poplamionych tkanin jest ryzykowne.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *