poliester

Wszystko co chcesz wiedzieć o poliestrze

Poliester to materiał powszechnie znany, powszechnie wykorzystywany przez producentów odzieży i… tani, albo jeśli ktoś chce użyć ładniejszego słowa, to można napisać, że jest to tkanina „budżetowa”. Niezależnie jednak co o niej się pisze, użytkownicy nie mają o tym materiale wysokiego mniemania. Czy słusznie narzeka się na poliester? Może ma on nie tylko wady, ale także zalety?

Ten tekst powstał w związku z dyskusją pod jednym z filmów na YouTube. Popularna influencerka – Radzka, przygotowała kolekcję z pewną marką. W filmie youtuberka przekonuje, że choć kolekcja wykonana jest z poliestru „nie jest to zły materiał”, jak inne poliestry… Wiele osób nie zgodziło się z Radzką, ponieważ poliester nie cieszy się dobrą opinią. Czy jest to opinia zasłużona? A może istnieją gorsze i lepsze poliestry?

Wady poliestru

Chyba każdy, kto czyta te słowa miał w swojej szafie coś, co zostało wykonane z poliestru. Myślę, że w dzisiejszych czasach, gdzie producent chce za wszelką cenę obniżyć koszty produkcji, nie ma możliwości ucieczki od poliestru. Jest on nawet składnikiem ręczników, choć akurat to nie wydaje się zbyt rozsądne.

Poliester ma bardzo poważną wadę, zatrzymuje i przechowuje nieprzyjemne zapachy, nie jest to materiał „oddychający”. Nie polecam go nikomu, kto ma mocny zapach ciała, kto pracuje fizycznie, kto się intensywnie poci, nawet przy niedużym wysiłku. Nie polecam wykonanej z poliestru bielizny, ani też odzieży bezpośrednio stykającej się ze skórą. Jeśli ktoś ceni komfort, na pewno poliester tuż przy skórze będzie go drażnił.

W przypadku alergii oraz w okresie dojrzewania szczególnie odradzam poliester przy skórze. Nie jest to dobry pomysł.

Kolejną i dość ważną wadą poliestrowych tkanin jest to, że odzież z nich wykonana nigdy nie wygląda kosztownie. Zawsze widać, że jest to niedrogi materiał, który będzie dość szybko się starzał.

Zalety poliestru

Choć po tym co napisane zostało wcześniej, wydawać by się mogło, że poliester ma tylko wady, nie jest to prawda. Materiał ten ma też zalety. Jest to materiał dla „leniwych”, którzy nie za bardzo lubią przemęczać się przy prasowaniu. Bez problemu można wyprasować odzież wykonaną z poliestru i nie trzeba się przy tym męczyć, jak przy lnie, czy bawełnie. Zdarza się tak, że prasowanie w ogóle nie jest konieczne. Kolejną zaletą poliestrowych materiałów jest fakt, że nie tracą koloru podczas prania. Nie trzeba ich też prać w wysokich temperaturach, ponieważ nie „łapią brudu” tak łatwo, jak na przykład bawełna. Oznacza to brak potrzeby stosowania wybielaczy, łatwe usuwanie plam, tańsze i prostsze detergenty.

Wielką zaletą odzieży wykonanej z poliestru jest też jej cena, na co warto zwrócić uwagę. Poliester jest tani, lecz na pewno nie można zakładać, że odzież z niego wykonana będzie trwała. Materiał ten szybko się starzeje. Nie ma więc sensu zbyt wiele za niego płacić.

Kto może być zadowolony z poliestru?

Na pewno poliester to nie jest materiał dla każdego. Nie polecam go w ogóle mężczyznom. Nie spełnia on wymagań dla mody męskiej w żadnym zakresie. Jeśli chodzi o kobiety, wygląda to znacznie lepiej. Poliestrową odzież (o ile jej cena nie jest bezsensownie wygórowana) polecam kobietom, które szybko się nudzą, często wyrzucają odzież, ciągle poszukują czegoś nowego.

Poliester nie jest trwały i szybko traci dobry wygląd, biorąc jednak pod uwagę fakt, że nie wymaga on specjalnej pielęgnacji, nie jest to wielka wada. Jeśli kobieta nie ma zbyt wiele czasu lub po prostu nie lubi prasowania, poliester nie będzie złym wyborem.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *