chanel-2721144_1920

Wszystkie kłamstwa Gabrielle

Jaka była Coco Chanel w życiu zawodowym? Była osobą o niezwykłym wyczuciu. Kiedy zajęła się modą nie znała kroju. Upinała materiał na modelkach lub manekinach, a krawcowe wykonywały pracę.

Chanel zaczynała od pracowni kapeluszy, którą mogła otworzyć dzięki wsparciu finansowemu jednego ze swoich bogatych kochanków. Z profesjonalnej kochanki narodziła się profesjonalna modystka. Sklep z kapeluszami nie zaspokajał ambicji Coco, ale jeszcze nie wiedziała co powinna robić. Tymczasem los znowu się do niej uśmiechnął i wskazał jej właściwą drogę. Po I Wojnie Światowej rynek tkanin tak jak i inne rynki był w kryzysie. Choć dziś nikt by o tym głośno nie powiedział, to Chanel pierwsza wynalazła tandetę. Zastąpiła drogie tkaniny, tkaninami których poprzednio używano jedynie do produkcji ścierek do podłóg. Jej jerseyowe garsonki podbiły świat brytyjskiej arystokracji i trafiły na dwór królewski.

jewelry-420016_1280

To Chanel wylansowała sztuczną biżuterię nie wierząc w to, że drogie klejnoty wyglądają lepiej od ich tańszych zamienników. Tandeta wylansowana przez Chanel objęła też przemysł perfumeryjny. Kiedy Coco pomyślała o tym by stworzyć własne perfumy najdroższym olejkiem świata był olejek różany, jednak czy warto go wykorzystywać skoro na świecie jest wiele pięknych kwiatów, których zapach jest równie piękny, ale za to znacznie tańszy niż zapach róż? I tak powstały jaśminowe perfumy Chanel no 5. Jednak choć perfumy stworzone w 1922 roku przyniosły Chanel wielkie zyski, to tak naprawdę do świata pop kultury weszły wiele lat później dzięki Marylin Monroe, która mówiła, że są jedyną rzeczą jaką ma ona na sobie w łóżku.

Z biednej szansonistki do kochanki. Z kochanki do modystki. Z modystki do projektantki. Z projektantki do ikony mody. Gabrielle Chanel przeszła bardzo długą drogę i zyskała sławę. Choć na pewno miała w życiu wiele szczęścia, sukces nie przyszedł jej łatwo, a choć wydaje się nam dziś, że Chanel nie miała żadnej konkurencji w świecie mody nie jest to prawdą. Chanel wygrała dzięki przywiązaniu do praktycznej strony życia, nigdy bowiem nie mogła konkurować z projektantami obdarzonymi wyobraźnią i wizjonerami. Jednak ten zmysł praktyczny uczynił ją nieśmiertelną. Dzisiejsi projektanci powinni wzorować się właśnie na Gabrielle Chanel, skupić się na ubieraniu, a nie przebieraniu kobiet.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *