watering-can-1466491_1280

Wrzesień w ogrodzie – kalendarz prac

Wrzesień – idzie jesień. Na dworze upał, ale wieczorami czuć już zbliżanie się kolejnej pory roku. Każda zmiana pory roku, każdy miesiąc wiąże się z koniecznością wykonania konkretnych prac, aby w przyszłości nasz ogród był taki, jaki sobie wymarzyłyśmy.

Na przekór przyrodzie, która szykuje się do snu, posiadając ogród, musimy zakasać rękawy i wziąć się do pracy.

We wrześniu przesadzamy wszystkie drzewa, krzewy i byliny. Jeżeli oczywiście jest taka potrzeba. Dokonujemy także nowych nasadzeń. Ciepła ziemia i częste, o tej porze roku opady, pobudzą posadzone rośliny do szybkiego wzrostu. Jesienne nasadzenia drzew i krzewów są trwalsze od tych wiosennych, narażonych na suszę. To także idealny moment na przycinanie gałęzi, zarówno drzew ozdobnych, jak i owocowych. Miejsca po cięciu należy zabezpieczyć odpowiednią pastą ogrodniczą. Dzięki temu rany po przycięciu zdążą się „zagoić” przed pierwszymi przymrozkami.

Przycinamy i formujemy żywopłoty, zarówno te zimozielone, jak i z opadającymi liśćmi. Dzięki temu późną jesienią ogród będzie wyglądał schludnie. Na bieżąco grabimy opadające liście.

W tym miesiącu  wykopujemy i oczyszczamy mieczyki i bulwy kwiatów nie zimujących w ziemi – begonie i dalie. Osuszamy je i przechowujemy przez zimę w ciemnym i zimnym miejscu. Dokonujemy nasadzeń roślin cebulowych. Posadzone młode krokusy, tulipany, przebiśniegi, hiacynty czy narcyzy będą cieszyć nas swym widokiem od pierwszych wiosennych dni.

Wrzesień, to także dobra pora na rozmnażanie bylin. Karpy powinny być odpowiednio ukorzenione. Należy także pamiętać, że zbytnio rozrośnięte byliny szybko się starzeją i przestają kwitnąć.

Ostatni moment jest także na to, aby wysiać niektóre rośliny jednoroczne (wilec, smagliczka, facelia dzwonkowata). Są to, co prawda rośliny jednoroczne, ale dość odporne. Teraz wysiane szybko wzejdą i przezimują w fazie siewek. Taki zabieg przyspieszy ich kwitnienie w następnym roku.

Nie zapominajmy o posadzeniu roślin dwuletnich. Bratki, stokrotki czy niezapominajki sadzimy na stałe miejsce. Teraz zapełnią pustą przestrzeń, a w przyszłym roku zakwitną po raz drugi.

Miejsca po przekwitłych letnich kwiatach możemy zapełnić wrzosami i chryzantemami. Taki wystrój stworzy piękny, jesienny nastrój.

Nie zapominajmy o trawnikach. To ostatni moment na zakładanie nowych, uzupełnianie ubytków oraz na ostatnie nawożenie już wcześniej założonych. Dozowany nawóz zdąży się rozłożyć i zasilić trawę na następny sezon.

Wrzesień, to intensywny i wymagający czas dla chcących mieć piękny ogród. Nakład pracy ogromny, ale zostanie nam to zrekompensowane wiosną, gdy zobaczymy go w pełnym rozkwicie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *