1wiosenny spacer

Wiosenne spacery – jak ubrać siebie i dziecko

Wiosna. Przyroda budzi się ze snu. Słońce mocniej świeci. Chcemy jak najwięcej czasu spędzać na dworze. Spacer, obserwowanie roślin nieśmiało wychodzących z ziemi i rozwijających swe pąki oraz wypatrywanie powracających z ciepłych krajów ptaków, to świetne lekarstwo na przesilenie wiosenne. To jak dar z niebios po jesienno – zimowej chandrze. Jednak na taki spacer musimy się odpowiednio przygotować, gdyż w tym czasie łatwo o przeziębienie.

Ziemia, po zimie musi mieć czas aby się nagrzać. Promienie słońca są silne i gorące, ale już w cieniu jest bardzo zimno. Poza tym wiatr, często silny i porywisty, potęguje uczucie chłodu. Nasz organizm, po zimowym braku słońca i naturalnych witamin, jest mało odporny i podatny na infekcje.

Mając to wszystko na uwadze, wybierając się na spacer, przygotujmy siebie i nasze dziecko do wiosennej aury. Tak jak jesienią organizm hartujemy, tak wiosną musimy postępować odwrotnie. Czyli stopniowo przyzwyczajać się do ciepła.

Buty

Zacznijmy od butów. Ponieważ ziemia jest zimna, a prawie każdy katar ma swój początek w zimnych stopach, zakładajmy buty z grubszą podeszwą i lekkim ociepleniem. Najlepsze są botki, trapery, a jeżeli już zdecydujemy się na cieńsze, załóżmy ciepłe bawełniane skarpetki.

Czapka, szalik, rękawiczki

Ostre słońce „przypieka” a zimny wiatr mrozi. W takich warunkach łatwo złapać zapalenie ucha, gardła, zatok. Z tego powodu, wychodząc na spacer, zakryjmy głowę cienką, najlepiej jasną, odbijającą promienie słoneczne, czapką, koniecznie zasłaniającą uszy. Gardło zabezpieczmy apaszką lub niezbyt grubym szalikiem. Dłonie zawsze bardzo łatwo marzną. Zakładajmy więc rękawiczki. Cieńsze niż zimą.

Kurtki, płaszcze, parki

Odpowiednia kurtka jest bardzo ważna. Powinna być lekka, nie za ciasna, nie krępująca ruchów. Kurtka właściwa na tę porę roku to taka, w której się nie spocimy i nie przewieje nas zdradliwy, wiosenny wiatr. Jeszcze lepiej, jeżeli na cieńszą kurtkę założymy ocieplany bezrękawnik, który łatwo zdejmiemy, gdy okaże się, że jest za ciepło.

Wybierając się na wiosenny spacer ubierzmy się na „cebulkę”. Gdy słońce mocniej przygrzeje możemy zdjąć jedną warstwę, unikając spocenia i choroby. Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych oraz o nałożeniu kremu z filtrem na odsłonięte części ciała.

fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *