zkaskaskksakdakskask

Czy wampiry istnieją?

Pewnego lipcowego dnia 2013 roku w Gliwicach, podczas wykopalisk archeologicznych, natrafiono na dziwne zwłoki. W grobie leżał szkielet z odciętą głową, którą włożono pomiędzy nogi. W takcie wykopalisk natrafiono na kolejne takie groby, przy czym niektóre ze szkieletów określonych jako kobiece dodatkowo miały nadpalone kości. Do dzisiejszego dnia znaleziono 14 szkieletów i jest to największe cmentarzysko wampirów na świecie. 

Kim są wampiry

Według niektórych legend to potomkowie Kaina skazani za grzechy ojca na żywienie się ludzka krwią. Znane są w wielu kulturach i różnie nazywane. Pierwsza żona Adama – Lilith miała być wampirzycą, wysysająca krew. W legendach słowiańskich wampiry to ożywione zwłoki. Zwłoki te wygrzebały się z grobu i ruszyły na poszukiwanie ludzkiej krwi, by się nią żywić. To Słowianie spopularyzowali legendy o wampirach w całej Europie.

Cechy wampiryczne ujawniały się już za życia. Do tego jednak, by człowiek zmienił się w wampira, konieczna była jego śmierć. Wampirem mógł zostać każdy kto w jakikolwiek sposób wyróżniał się z otoczenia: leworęczny, kulawy, garbaty, chory. Czasem by zostać uznanym za wampira wystarczyło mieć zbyt dużą głowę, długie włosy pod pachami, zrośnięte brwi, wystające zęby. O wampiryzm oskarżano dzieci, które za długo piły mleko matki, samobójców, czarownice. Wampirem był też każdy, kto za życia został przeklęty, kogo rodzina skrzywdziła, czyje zwłoki zostały sprofanowane. Wampir szukał nie tylko krwi, ale także zemsty dlatego odradzał się w takiej właśnie postaci.

Dziś naukowcy twierdzą, że mianem wampirów określano osoby chore na porfirię. Mają one wszystkie cechy wampira opisywane w podaniach: na słońcu schodzi im naskórek, kurczą się dziąsła odsłaniając białe krwawiące zęby, ich skóra jest zawsze blada i chłodna, pijąc krew odczuwają przyjemność.

Jak walczyć z wampirami

Słowianie jeszcze na długo przed rozprzestrzenieniem się chrześcijaństwa znali wampiry i stosowali praktyki „antywampiryczne”. Metodą uniemożliwiającą wampirowi odrodzenie się było spalenie jego zwłok. Kiedy w Europie rozpowszechniło się chrześcijaństwo, a wraz z nim grzebanie zwłok w ziemi, zaczęto stosować inne praktyki. Do grobu osoby, która mogłaby się po śmieci zamienić w wampira wkładano kolce, ziarna maku (wampir zanim powstanie musiał je policzyć), zalewano mu nogi mieszanką gliny i słomy.

Praktyki magiczne miały na celu uniemożliwić wampirowi wydostanie się z grobu i chodzenie po świecie. Stąd też odcinanie głowy. Głowę należało położyć w ten sposób, by wampir miał utrudniony do niej dostęp: pomiędzy nogami, pod pachą, pod miednicą. W klatkę piersiową wbijano osinowy kołek, jednak do dziś znaleziono w Polsce tylko jedno znalezisko z częściowo zachowanym kołkiem, którym przebito wampira. W Europie znajdowano także groby, w których zwłoki miały gardła przebite cegłami, metalowymi szpikulcami lub zalane metalem.

Wampiry według legend nie lubią zapachu czosnku i cebuli, należy więc mieć je zawsze przy sobie. Jeśli ktoś za życia ujawnia cech wampiryczne, a nie można spalić jego zwłok po śmierci, należy uniemożliwić mu powrót na ziemię i wygrzebanie się z grobu. Na jego grobie można ułożyć stos kamieni, pochować go na rozstaju dróg, pochować z twarzą do ziemi. Ciało osoby, którą uważano za wampira należało wykopać i pochować ponownie, zgodnie z procedurami magicznymi, które miały uniemożliwić mu dalsze wędrówki po świecie.

Niezwykłe i tajemnicze historie znajdziesz także w innych naszych artykułach:

https://nieprzecietni.com.pl/kobieto-do-garow/niesamowite-historie/urodzeni-mordercy/

https://nieprzecietni.com.pl/kobieto-do-garow/niesamowite-historie/syndrom-nocnej-zmory/

https://nieprzecietni.com.pl/kobieto-do-garow/niesamowite-historie/trithemius-pogromca-czarownic/

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *