buty3

Twoje buty jesienią i zimą – sztuka pielęgnacji

Jesień i zima to trudny czas dla ludzi, zwierząt ale i dla naszych butów. Przemoczone, przepocone, narażone na częsty kontakt z solą, ulegają zniszczeniu, deformacji. Aby temu zapobiec należy je odpowiednio przygotować do tego szczególnego okresu oraz zaopatrzyć się przybory i środki do pielęgnacji.

Buty na jesień i zimę, nieważne nowe czy już używane, przed pierwszym założeniem należy odpowiednio potraktować. To znaczy oczyścić z kurzu i dokładnie natłuścić preparatem odpowiednim do danego rodzaju skóry, czy też tworzywa.  Skóra obuwia, tak jak skóra człowieka, nie natłuszczona zaczyna być nadmiernie sucha, może pękać, a nawet się odbarwiać.

Przed pierwszym użyciem

Do skór naturalnych, licowanych przeznaczonych jest wiele preparatów: pasty, kremy, płyny. W przypadku stosowania kolorowych past lub kremów do obuwia, należy pamiętać o bardzo dokładnym doborze koloru. Gdy nie jesteśmy pewni odcienia, bezpieczniej jest zastosować preparat bezbarwny. Gdy przebarwimy obuwie nieodpowiednio dobraną pastą niemożliwe lub bardzo trudne będzie odzyskanie właściwego wyglądu.  Po nałożeniu dość grubej warstwy preparatu buty należy pozostawić w przewiewnym, ciepłym i suchym miejscu, nawet na dobę. Następnego dnia obuwie należy wypolerować/wyczyścić szczotką z naturalnego włosia, aż do uzyskania odpowiedniego połysku. Szczotkę można delikatnie zwilżyć wodą wówczas efekt jest lepszy.

Obuwie zamszowe lub z nubuku, impregnujemy tylko i wyłącznie bezbarwnymi preparatami w sprayu. Zaczynamy od cholewek, spryskując dokładnie całego buta. Następnie, tak jak buty ze skóry licowanej, pozostawiamy na dobę, po czym zabieg powtarzamy. Tak zabezpieczone buty na pewno dłużej nam posłużą.

Ochrona butów już używanych

Gdy w trakcie użytkowania (w zimie) przydarzy się nam przemoczyć buty, aby nie zniszczyć ich, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie suszymy ich na grzejnikach ani na żadnym bezpośrednim źródle ciepła. Suszymy je bez dodatkowego ocieplania. Na początku należy przetrzeć je wilgotną szmatką, a w przypadku zasolenia lub silnego zabrudzenia, do mycia możemy zastosować specjalne preparaty myjące – odpowiednie do danego typu skóry. Buty wypychamy gazetami, łącznie z cholewką, dzięki czemu szybciej zostanie wchłonięta wilgoć. Pozostawiamy na 24 godziny, po czym w butach należy umieścić prawidła. Najlepsze są te drewniane z możliwością regulacji wielkości stopy. Nakładamy preparaty pielęgnacyjne, tak jak opisano powyżej.

Być może spodobają Ci się inne artykuły z kategorii poradnikowej:

https://nieprzecietni.com.pl/dla-niego/testy-dla-niego/tego-nie-wiesz-o-coca-coli/

https://nieprzecietni.com.pl/dla-niego/testy-dla-niego/ekologia-w-domu-zmywanie-naczyn/

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *