shoes-879302_1280

Te wspaniałe espadryle

Latem, gdy wysokie temperatury dają się nam we znaki, szukamy odzieży i obuwia, które będą nie tylko modne, ale przede wszystkim wygodne. Espadryle, buty najprostsze i ubogie w dodatki, to bez wątpienia hit ostatnich lat i ukłon w kierunku wygodnej mody.

Historia espadryli

Rodowód espadryli sięga początków XIV wieku. Wynaleziono je w Katalonii. Różniły się one znacznie od współczesnych projektów. Były to lekkie, płócienne buty podbite nie skórą, lecz słomianą jutą. Nosiła je wówczas głównie hiszpańska biedota. Espadryle, aż do początku XX wieku, stanowiły symbol Katalonii. Nawet w czasie hiszpańskiej wojny domowej, w to proste obuwie zaopatrzono piechurów. Nie ze względu na wygodę, lecz na ubogi budżet wojska.

Drugie życie espadryli

Kolejny czas świetności espadryli przypada na lata 60. XX wieku i wiązał się z rewolucją seksualną. Buty unisex, zarówno espadryle, jak i ciżemki, stały się symbolem przedstawicieli ruchu flower power. Publicznie występowali w nich ówcześni celebryci świata sztuki – Picasso i Dali.

Espadryle od projektantów

Na początku lat 70., dzisiejsza ikona świata mody – Yves Saint Laurent, wychodząc naprzeciw potrzebom klientek, zamówił u producentów espadryli – Isabela Saurasa i Lorenzo Castañera, nietypowe buty. Miały one trafić w gust bogatych klientek francuskiego domu mody. Płótno zamieniono więc na satynę. W tej „bogatej” wersji espadryle po raz pierwszy pojawiły się na najsłynniejszych pokazach mody, a co za tym idzie, ich cena poszybowała w górę.

Dzisiejsze espadryle, w zależności od producenta, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Można je jednak kupić nawet za 20 złotych w zwykłej sieciówce. Jedno nie ulega wątpliwości, niezależnie czy kupicie wersję „bogatą”, czy najprostszą, będą to jedne z waszych ulubionych butów na lato.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *