cooking-1013455_1280

Tabletki, diety, głodówka? Diety z przepisem na chorobę

„Nasze zdrowie w naszych rękach”. „Jesteśmy tym, co jemy”. To dwie bardzo mądre dewizy życiowe. Może nie do końca na wszystko mamy wpływ, ale w przeważającej części, stan naszego organizmu zależy od tego, co jemy i jak żyjemy.

Diety naszych przodków

Nasi przodkowie jedli praktycznie wszystko. Była to żywność nieprzetworzona, bez konserwantów i wzmacniaczy smaku, które znajdują się w każdym dzisiejszym produkcie spożywczym. Mimo, że jedzono tłusto, używano dużo cukru, to otyłość dotyczyła małego procentu społeczeństwa. Jak to możliwe, że nikt nie układał diet, nie ćwiczył, nie łykał tabletek, a nadwaga nie była epidemią.

Według piramidy żywieniowej człowiek powinien jeść wszystko, co w niej zawarte. Ważne, aby każdy produkt jeść o odpowiedniej porze i w odpowiedniej ilości. Jak słusznie twierdzi Agnieszka Piskała – dietetyk i autorka książki „Chrzań te diety”: „Nie ma złych produktów, jest tylko zła dieta”. I to chyba było sekretem w przeszłości. Jedzono konkretne posiłki, nie podjadano, a przede wszystkim każdy więcej się ruszał.

Moda czy wygoda?

W pogoni za ładną sylwetką, coraz większe grono społeczeństwa stosuje przeróżne diety. Stało się to wręcz modne. Chociaż psycholodzy tłumaczą to inaczej. Twierdzą, że lubimy otrzymywać gotowe recepty i podpowiedzi. Ułatwiamy sobie w ten sposób życie, a w przypadku braku efektów mamy winowajcę i usprawiedliwienie dla siebie.

W gąszczu porad, zaleceń i diet można się pogubić. Jasno trzeba jednak powiedzieć, że żadna dieta nie jest zdrowa i bezpieczna. Począwszy od słynnej diety Dukana, która wyniszczała wątrobę i nerki, a skończywszy na ostatnio modnej diecie eliminującej lektyny. Jej niedobór doprowadza do utraty odporności. Po drodze była też dieta bezglutenowa, przez którą z kolei obniżony do minimum poziom błonnika. W efekcie podwyższa się ryzyko miażdżycy, nadciśnienia, otyłości.

Należy też wspomnieć o szkodliwości cudownych herbatek i tabletek odchudzających, dzięki którym na własne życzenie siejemy spustoszenie w naszym organizmie. Rekonwalescencja po takiej kuracji bywa długa.

Cudów nie ma

Cudowne diety nie istnieją. Potwierdzi to każdy lekarz i dobry dietetyk. Poza przypadkami chorobowymi, nie powinniśmy rezygnować z żadnych składników wymienionych w piramidzie żywieniowej. Dla zdrowia potrzebne nam są wszystkie, jednak w odpowiedniej ilości. Umiar w jedzeniu, unikanie niezdrowych przekąsek, omijanie szerokim łukiem barów fast food, odpowiednia ilość aktywności fizycznej, to jedyna gwarancja ładnej sylwetki przy zachowaniu zdrowia. Nie dajmy się wciągnąć w pułapkę. Każda dieta, to moda, która za jakiś czas przeminie i okaże się bardzo szkodliwa.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *