apartments-4358755_1920

Kolory poprawiające samopoczucie

Kolory wpływają na nasze samopoczucie i pomagają nam przetrwać trudniejsze dni. Na pewno każdy ma swoje ulubione kolory. Mamy też szczęśliwe ubrania, ale czy dokładnie wiemy dlaczego wybieramy takie, a nie inne kolory?

Upodobania kryją się głęboko w naszej psychice, a każde z nich coś oznacza. Osoby kochające czerwień są towarzyskie, ale przede wszystkim nie potrafią na nic czekać, oczekiwanie je drażni. Ktoś kto kocha brąz, zwykle jest domatorem i nie lubi wielkich imprez. Osoby, których ulubionym kolorem jest niebieski, to przeważnie delikatne i kruche motyle, niepewne, fascynujące i eteryczne.

Moc kolorów

Psychologia już dawno udowodniła, że kolory wpływają na nasz nastrój, czyniąc nas bardziej radosnymi, kreatywnymi, asertywnymi, ale też uspokajaj i wyciszają burzę w naszych głowach. Patrząc na ulubione barwy wybierane przez znajomych, możemy łatwo sprawdzić, czy to co mówią nam one, jest prawdą. Osoby kochające czerń i wybierające zestawienia kontrastowe, zwykle nie myślą o klasycznej elegancji, ale odzwierciedlają swoją potrzebę dzielenia wszelkich zdarzeń jedynie na dwie kategorie: dobro i zło. Są to zwykle ludzie mało elastyczni, których trudno przekonać do innego spojrzenia na świat. Mają wyrobione zdanie na każdy temat, niechętnie też poznają nowe lądy. Z reguły są to albo skrajni pesymiści, albo wręcz odwrotnie, bezkrytyczni optymiści.

Każdy kto pozna sekrety kolorów, może nie tylko zmieniać swoje życie, ale też wpływać na otoczenie. Osoby cierpiące na stałe zmęczenie i pesymizm, powinny wzbogacać swoją garderobę w mocne i jaskrawe kolory. Doskonałym środkiem terapeutycznym na zmęczenie jest czerwień. Depresje i stres można łagodzić, wybierając barwy nieba. Jeśli ktoś ma problemy z bezsennością, powinien pomyśleć o pościeli w kolorze kobaltowym, stroju nocnym w takim kolorze i sypialni w odcieniach błękitu. Nie powinno się malować ścian sypialni na kolor czerwony, ponieważ w takim nasączonym energią pomieszczeniu, sypia się bardzo źle.

Zielony i biały to kolory, które uspokajają. Biel jest neutralna, a zieleń łagodząca. Ludzie, którzy pragną się zakochać, powinni wybierać kolor różowy lub czerwony. Jednak ci, którzy mają problemy z nawiązywaniem głębszych relacji, boją się związków i zobowiązań, powinni w swoim otoczeniu gromadzić przedmioty w odcieniach czerwieni. Kolor złota zawsze utożsamiany jest z dostatkiem. Złoto i czerwień przyciąga powodzenie w interesach i sprawa, że wytrwale dąży się do osiągnięcia powodzenia finansowego.

Znaczenie kolorów
Biały

Biel jest kolorem, który wzmacnia naszą energię duchową. Powinno się go używać podczas medytacji, ćwiczeń, a także w czasie, gdy pragniemy skupić się na konkretnym celu. Biel oznacza także niewinność i czystość myśli. W uzdrawianiu wykorzystuje się ten kolor do leczenia (połączeniu z innymi kolorami symbolizującymi chorobę danej części ciała). W czasie wszelkich diet odchudzających i kuracji detoksykacyjnych, powinno się gromadzić wokół siebie, jak najwięcej przedmiotów białych. Ponadto biel wspiera wytrwałość i pomaga ludziom, którzy mają wyznaczony cel życia. W stanach depresyjnych i nadmiernego pobudzenia nerwowego, biel wspomaga wyciszenie. Dzieci z ADHD powinny mieć wokół siebie wiele przedmiotów białych. Wskazane jest także, by ściany ich sypialni były w tym właśnie kolorze (można dodać łagodny odcień błękitu). Biel to idealny kolor dla pesymisty, ponieważ skłania go do pozytywnego myślenia.

Zielony

Zieleń jest kolorem młodości. Wzmacnia energię, siłę i witalność. Przeznaczona jest także dla tych osób, które mają bardzo trudne wspomnienia i które nie potrafią zapomnieć o przeszłości. Zieleń wspomaga ludzi walczących z uzależnieniami i zmagających się z atakami agresji. Wspiera wszelkie techniki relaksacyjne i medytacyjne. Pomaga wyzbyć się złych nawyków i wspiera w dążeniu do zmiany swojego życia. Zieleń jest kolorem nadziei. Otaczając się przedmiotami w tym kolorze, stymulujemy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a także pozytywne myślenie. Z radością patrzymy w przyszłość. Kolor ten, jest szczególnie wskazany dla osób, które uważają, że ich życie stanęło w miejscu, odczuwają zmęczenie i zniechęcenie codziennością, pragną zmiany i nowej drogi.

Pomarańczowy

Wspiera asertywność, jest pomocny przy wszelkich kontaktach z ludźmi. Sprawia, że stajemy się mniej nieśmiali, bardziej otwarci. Kolor ten pobudza także kreatywność i sprawia, że łatwiej odnaleźć rozwiązanie trudnych problemów. Jest symbolem entuzjazmu, energii seksualnej, determinacji i spontaniczności. Przeznaczy jest dla ludzi, którzy pragną w swoim życiu wielu miłosnych wzruszeń i uniesień.

Żółty

Ożywia mózg i poprawia jasność myślenia. Wzmacnia ekspresję i pobudza kreatywność. Poprawia pamięć, koncentrację, wspomaga podczas trudnych rozmów i negocjacji. Kolor ten wzmacnia także intuicję, pomaga pozbyć się złych nawyków i wspiera procesy samoleczenia. Ludzie w otoczeniu przedmiotów w kolorze żółtym, stają się szczęśliwsi i bardziej radośni. Żółty obniża poziom stresu.

Różowy

Pomaga budować prawidłowe relacje rodzinne i partnerskie. Wzmacnia poczucie własnej wartości. Pomaga pozbyć się negatywnych uczuć, takich jak: gniew, złość i irytacja. Wspiera kobiety w trakcje menopauzy i pomaga mężczyznom cierpiącym na kryzys wieku średniego. Dzięki niemu łatwiej uporać się z irracjonalnymi lękami. Kolor różowy działa niczym magnes na innych ludzi – przyciąga przyjaciół i miłość.

Czerwony

Czerwień przyciąga pieniądze i sukces w każdej dziedzinie życia. Wzmacnia wewnętrzną energię, stymuluje, ostrzega przed niebezpieczeństwami i pułapkami. Uczy kreatywności, pomaga dostrzec nowe możliwości i drogi. Nauczy bycia kreatywnym i pomoże odnosić sukcesy. Kolor czerwony uważany jest za kolor uzdrawiający wszelkie dolegliwości. Wspomaga gojenie się ran i rekonwalescencję po wypadkach. Zwiększa poziom adrenaliny i intuicję. Podczas wykonywania trudnych i niebezpiecznych zadań, powinno się mieć przy sobie coś w kolorze czerwonym. Ta barwa pomaga uniknąć sytuacji patowych, kiedy czujemy się zamknięci w pułapce. W niektórych przypadkach czerwień wspomaga walkę z depresją.

Niebieski

Pomaga osobom nieśmiałym, mającym trudności w kontaktach z ludźmi. Łagodzi nerwice i stany lękowe. Wspomaga gojenie się ran po oparzeniach. Niebieskie ubrania poprawiają pamięć i koncentrację. W zależności od odcienia koloru niebieskiego, można go zastosować we wszelkich kłopotach z nerwami, depresją, stanami napięcia i wycieńczenia. Kolor ten pomaga wyciszyć się i uzyskać wewnętrzną równowagę. Wspiera w dążeniu do mądrości.

Fioletowy

Jest to kolor utożsamiany ze wszystkim, co pozazmysłowe. Wspiera intuicję, kreatywność, zdolności jasnowidzenia. Pomaga także przyciągać do nas dobre energie i dobre osoby. Wspiera rozwój duchowy.

Brązowy

Jest kolorem wzmacniającym więzi z naturą i wszystkim tym, co w życiu człowieka jest dobre. Pomaga utrzymywać prawidłowe relacje z rodziną, ułatwia osiągnięcie równowagi. Wspiera porządek i wszelkie pozytywne uczucia. Ułatwia pogodzenie się z pewnymi sprawami, których nie da się zmienić. Brąz odpowiada za harmonię w naszym życiu.

Czarny

Czarny uznaje się z kolor ochronny, zarówno jeśli chodzi o złe energie jak i o złe myśli i przekleństwo. Jest też jednak kolorem wycofania się, powinien być więc używany przez te osoby, które podejmują decyzje nazbyt spontanicznie i często mają przez to problemy. Czerń wspomaga dążenie do samorealizacji osiągania celów. Skłania do szukania dróg poznawania otaczającego nas świata. Czerń należy stosować ostrożnie i łączyć ją z innymi kolorami.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *