!!!!!

Szczepić czy nie szczepić?

Codzienne, zwyczajne życie, naraża nas na kontakt z mniej lub bardziej groźnymi bakteriami, wirusami, grzybami czy pasożytami. Nie ma na to rady. Nie żyjemy przecież w sterylnym środowisku. Groźne choroby wywoływane przez niebezpieczne czynniki, z którymi spotykamy się na co dzień były, są i będą. W dawnych czasach, przed wynalezieniem szczepionek, niegroźne dziś choroby, potrafiły zdziesiątkować zarażone populacje. Do tej pory nie pojawiały się dyskusje na temat tego czy warto, czy nie warto się szczepić. Jednak od pewnego czasu szczepionki są na cenzurowanym.

Na temat szczepionek ostatnio jest głośno, a wypowiedzi są różne. Zawiązują się koalicje przeciwników szczepień, którzy podważają długie lata pracy i badań lekarzy, naukowców. Nie przedstawiają oni jednak żadnych dowodów na szkodliwość szczepionek.

Szczepionki nie takie złe

Szczepionka jest preparatem biologicznym, zawierającym antygeny, przeciwciała. Ma na celu, by chronić przed konkretnym schorzeniem. Dzięki szczepionce organizm nabywa odporność podobną do tej, którą nabywa się po przebyciu określonej choroby. Jest to sztuczna symulacja, która ma zaprogramować organizm do rozpoznawania i zwalczania obcych bakterii i wirusów, zagrażających zdrowiu.

Okres działania szczepionki jest różny, w zależności od choroby, z którą ma walczyć. Przeciwciała podane w szczepionce pozostają w organizmie w uśpieniu, do czasu, gdy choroba chce zaatakować.

Kalendarz szczepień

Program Szczepień Ochronnych (w skrócie Kalendarz Szczepień) zawiera wykaz szczepień obowiązkowych i dobrowolnych, płatnych i bezpłatnych, ustala wiek, w jakim powinny być one podane. Wykaz szczepionek jest corocznie aktualizowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Na podstawie obserwacji, nasilania się schorzeń, skutków zachorowań i ewentualnych powikłań, do Kalendarza Szczepień włączane są nowe szczepionki.

Obowiązkowo, czy dobrowolnie?

Część osób chce w sprawie szczepień decydować samodzielnie, nie godząc się na naciski. Grupa przeciwników szczepień nie potrafi jednak merytorycznie umotywować swojego sprzeciwu. Po prostu czują się zniewoleni i przymuszeni. Podnoszą, że decyzja na temat szczepień, jest tylko i wyłącznie ich decyzja.

Na różnego typu „przymusy” narażeni jesteśmy wszyscy. Tak jest zbudowana struktura społeczna. Szczepionki mają za zadanie uchronić ludność przed epidemiami i chorobami. Działanie szczepionek zazwyczaj testowane jest w czasie wieloletnich badań. Gdyby pozostawić decyzję o podaniu szczepionki tylko i wyłącznie „grupie sceptyków”, niekoniecznie wyszłoby to na dobre ludzkości.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze