spray-315164_960_720

Środki czystości, które nas trują

W codziennym pośpiechu nie zastanawiamy się nad tym, jaki wpływ na nasze zdrowie mają chemiczne środki czystości. Kupujemy te reklamowane, bo najlepsze. W przeciwieństwie do artykułów spożywczych, rzadko kiedy czytamy etykiety środków czystości. O ile w przypadku sprzątania łazienki, czy pokoi, nie jest groźne lekceważenie składu, o tyle musimy zachować ostrożność porządkując kuchnię. To tam przechowujemy, nie zawsze zapakowaną żywność, naczynia.

Największe zagrożenia

Największe zagrożenie stanowią wszelkiego rodzaju aerozole. Rozpylone związki chemiczne osiadają nie tylko na żywności, ale także na naczyniach, sztućcach i blatach, na których później kładziemy żywność.
Składnikiem środków czystości, który stanowczo musimy wyeliminować z naszej kuchni jest chlor. Znajduje się on w preparatach o działaniu wybielającym i odkażającym. Lotne cząsteczki długo pozostają w powietrzu. Wdychamy je, narażając się na uszkodzenie naszych dróg oddechowych.

Porządki w kuchni

Kuchnia, to przeważnie małe i trudne do przewietrzenia pomieszczenia. Nawet mycie okna czy szyb w szafkach kuchennym preparatem z zawartością soli amonowych może wywołać problemy z oddychaniem. Sam amoniak jest toksyczny, a gdy dodatkowo postanowimy użyć wybielacz do zlewu, to mamy w powietrzu prawdziwą bombę chemiczną. Reakcja soli amonowych z chloranami w wybielaczu jest zabójcza dla naszego układu oddechowego.

kitchen-322719_960_720

Tłuszcz i resztki jedzenia bardzo często zapychają odpływ zlewozmywaka. Najprościej sięgnąć po chemicznego przepychacza. Są to środki z dużą zawartością wodorotlenku sodu – sody kaustycznej. Sypiemy go w odpływ, często dla lepszego działania, zalewamy wrzątkiem. To straszny błąd. Połączenie sody kaustycznej z ciepłą wodą wywołuje gwałtowne wrzenie. Efekt, to bardzo żrące gejzery, uwalniające toksyczny gaz. Narażamy się na poparzenie, duszności, podrażnienie oczu, zapalenie spojówek.
Według ekspertów z Michigan State University, badających wpływ środków czystości na zdrowie człowieka, cotygodniowe sprzątanie domu może wywołać astmę. To skład środków czyszczących i odświeżaczy powietrza jest winowajcą takiego stanu rzeczy.

Warto więc powrócić do magicznych sposobów naszych babć, mam i sięgnąć po ekologiczne środki, pomagające nam w utrzymaniu czystości w naszym domu. Nie narazimy na niebezpieczeństwo zdrowia naszego i naszych bliskich.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *