twarz

Sposoby na pękające naczynka

Siateczka czerwonych, niezbyt atrakcyjnych naczynek krwionośnych, widocznych gołym okiem, jest powodem kompleksów wielu kobiet. Pękające naczynka. Dlaczego się pojawiają? Czy da się im zapobiec i zlikwidować już powstałe? Opinii jest wiele. W walce z pękającymi naczynkami warto wypróbować tanie, domowe sposoby.

Pękające naczynka mogą pojawić się wszędzie: na twarzy, plecach, nogach, ramionach. Ten stan może być wywołany złą dietą, nadmierną ekspozycją (bez odpowiedniej ochrony) na promienie UV, nieprawidłowym krążeniem lub efektem działania estrogenów. Pękające naczynka mogą być też „zapisane w genach”.

Leki? Suplementy? A może coś innego?

Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Gdy stwierdzisz, że masz kruche naczynka krwionośne z tendencją do pękania (zauważyłaś pierwsze pajączki), do codziennej diety włącz produkty bogate w witaminę C. Witamina C i PP doskonale uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Zapobiegają ich pękaniu i wylewom podskórnym. Na powstałe już wylewy pomoże witamina K. Suplementy diety bogate w te witaminy uchronią nas przed mało atrakcyjnymi wylewami podskórnymi.

Przy tendencji do pękania naczynek bezwzględnie należy zrezygnować z solarium, które powoduje nadmierne przegrzanie skóry w krótkim czasie. Pajączki pojawiają się też częściej, gdy marzniemy. Dlatego też w zimie należy stosować specjalne kremy ochronne na twarz, szyję oraz ręce. Nie wolno przemrażać skóry.

Powstawanie pajączków możemy wywołać także mechanicznie, gdyż delikatne naczynka, umieszczone są tuż pod skórą. Używanie peelingów ziarnistych przy skórze naczynkowej jest wręcz zabronione. Zastąp je peelingami enzymatycznymi, bądź maseczkami peelingującymi. To samo dotyczy depilacji ciała woskiem. Zabieg ten pozbawia skórę naturalnej bariery. Wtedy ryzyko pajączków wzrasta. Wykonaj inny rodzaj depilacji, mniej agresywny, np. kremem, pianką.

Jeżeli mimo wszelkiej ostrożności pajączki pojawiły się, spróbuj walczyć z nimi domowymi sposobami. W tym celu przygotuj wywar z kasztanowca, arniki lub miłorzębu japońskiego. Nasącz waciki w wywarze i połóż na miejsca, gdzie naczynka popękały. Okład zostaw na 10 minut. Po zdjęciu wacików wklep delikatnie opuszkami palców pozostałość wywaru. Nałóż krem przeznaczony do cery naczynkowej.

Problemu pękających naczynek nie należy lekceważyć i jedynie maskować je makijażem. Pajączki na twarzy mogą być początkiem trądziku różowatego lub alergii, a te, które pojawiają się na nogach, zapowiadają niewydolność żył i powstawanie żylaków.

Naczynka to nie jest to tylko defekt estetyczny. Poświęćmy więc uwagę na zmianę diety i nawyków, żeby dzisiejsze zaniedbania nie przysporzyły nam poważniejszych problemów.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *