zzzzzzz3344

Spódnica – jaki fason pasuje do twojej figury?

Większość z nas ma w szafie choćby jedną spódnicę, nawet jeśli tylko tam tylko wisi lub leży, a nie jest noszona. Zwykle są to przypadkowe zakupy, robione bez większego zastanowienia. Tymczasem kobieta w spódnicy wydaje się mężczyznom o wiele bardziej atrakcyjna niż kobieta ubrana w spodnie.

Podstawowe typy spódnic to: ołówek (pencil), trapez (kształt litery A), klosz (pełne koło), półklosz, tulipan. Długości: mini, midi i maxi. Warianty: plisowania, godety, marszczenia. Im więcej widzimy w kroju spódnicy krawiectwa, czyli im więcej cięć profilujących lub wariantów łączonych ze sobą, tym droższy model. Najtańsze są spódnice ołówkowe wykonane z materiału elastycznego, a składające się z dwóch prostokątów, zszytych ze sobą bokami i posiadających w pasie tunel na gumkę lub z doszytą i założoną w kształcie pasa szeroką gumą. Drogie i eleganckie modele spódnic posiadają podszewkę.

Ołówkowa – dla kogo i jak ją nosić

Ołówkowa spódnica to spódnica uniwersalna, która pasuje do każdego typu figury i każdego wzrostu. Warto się jednak zastanowić nad długością i wybraniem wariantów. Projektanci dają nam tyle możliwości, że nawet gdybym teraz chciała je wszystkie wymienić na pewno by mi się to nie udało. Długość maxi przeznaczona jest zwykle dla bardzo młodych kobiet. Jeśli nie masz dwudziestu lat, nie wybieraj tej długości, nawet jeśli za wszelką cenę pragniesz ukryć zbyt masywne łydki. Kobiety o nieco bardziej obfitych kształtach zwykle zapominają, że mają piękne nogi i jeśli nawet nie powinny pokazywać kolan, mogą pokazać zgrabną łydkę i kostkę. Tutaj polecam długość midi, czyli do kolan, lekko przed kolano lub lekko za kolano. Spódnice mini nie są wyłącznie dla kobiet młodych, jednak bardzo krótkie mini to dobry wybór jedynie dla dwudziestolatek. Kobiety po przekroczeniu czterdziestego roku życia także mogą pozwolić sobie na mini o ile wybiorą rajstopy kryjące (grubsze) w tym samym kolorze co spódnica lub sukienka. Rozporek w spódnicy ołówkowej stworzono by łatwiej było się w niej poruszać, jednak dziś spełnia on także inne funkcje. Klasyczny ołówek ma niewielki rozporek z tyłu spódnicy. Ołówek dla kobiety, która pragnie podkreślić seksapil ma do wyboru: długi rozporek na lewej nodze wzdłuż linii ciała, dwa długie rozporki na lewej i prawej nodze wzdłuż linii ciała, długi rozporek na lewej nodze z przodu, dwa rozporki z przodu i z tyłu spódnicy, przy czym pierwszy jest długi, a drugi krótki. Spódnica ołówka to jedyna spódnica, do której ze spokojem można dobrać górę oversize. Tak naprawdę najłatwiej ją uzupełnić o różne dodatki i najłatwiej stworzyć z niej stylizację.

Spódnica w kształcie litery A – dla kogo i jak ją nosić

Najlepsza będzie dla kobiet, które mają szerokie ramiona i wąskie biodra. Spódnica trapezowa rozszerza się od pasa tworząc kształt trapezu. Tu także jest wiele wariantów. Najistotniejszą sprawą w tym modelu jest materiał. Jeśli wybieramy długość mini, lepiej by był nieco sztywniejszy, jeśli midi lepiej by był bardziej „lejący”. Zakładki, marszczenia, plisowanie, są istotne gdy dobieramy proporcje naszej sylwetki. Tam gdzie chcemy dodać więcej „ciała” tam stosujemy więcej wariantów. Na przykład plisowania z tyłu powiększają optycznie pupę, a podczas ruchu przyciągają spojrzenia do tej części ciała. Do spódnicy w kształcie trapezu nieco staranniej należy dobrać dodatki. Jest ona dobrą bazą dla ludzi, którzy lubią zabawę modą, jednak bardzo złą baza dla tych, którzy pragną zawsze wyglądać elegancko. Jeśli chcesz być pewna dobrej stylizacji, wybieraj bluzki o prostym fasonie (nie mówię o dodatkach typu: marszczenia czy żaboty), kończące się tuż za linią talii lub przylegające do talii, gdy chcesz włożyć bluzkę za pasek spódnicy. Krótkie żakiety i krótkie kurtki (do pasa) to także dobry wybór.

Klosz i półklosz – dla kogo i jak je nosić

Te modele nie różnią się aż tak bardzo. Chodzi głownie o sposób krojenia. Klosze cięte są z pełnego koła, więc spódnica doskonale się układa, półkosze zwykle przód mają cięty ze skosu natomiast tył prosty. Model dziś najlepiej się sprawdzający w projektach na tak zwane „wielkie wyjście” oraz w garderobie dwudziestolatek. Dzisiejsza spódnica kloszowa występuje z reguły w dwóch wariantach: maxi i mini. W długości midi jest utożsamiana ze stylem vintage i pin-up, kojarzącym się kobietami lat 40-tych i 50-tych. Pod taką spódnicę wkładało się jeszcze sztywną halkę, by stworzyć kształt dzwonu. Do takiej spódnicy pasują proste koszulowe bluzki, ale jeśli chodzi o ich warianty można pozwolić sobie naprawdę na wiele: marszczenia, bufki, żaboty, falbanki.

Spódnica typu tulipan

To bardzo piękny model, jednak nie dla każdej figury. Będzie doskonały dla klepsydry. Najlepiej będą się w takiej spódnicy czuły kobiety noszące rozmiary od 36 do 40. Niestety dla bardzo szczupłych i nieco większych kobiet ten model jest nieodpowiedni. Wzrost też jest ważny w tym fasonie, ponieważ nie nadaje się on dla pań mających poniżej 160 cm wzrostu. Jeśli chodzi o materiał ten szczęśliwy fason doskonale prezentuje się zarówno w tweedzie jak i jedwabiu. Do spódnicy typu tulipan najlepiej będzie pasować góra posiadająca jakąś asymetrię (na przykład skośny zamek, baskinkę lub zakładki. Ten model z górą oversize stworzy jednak bardzo niefortunną stylizację.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *