baby-bedroom

Przyjemny zapach w szafie

Chyba każdy marzy o tym, żeby, otwierając szafę lub garderobę poczuć przyjemny, ulubiony zapach. Płuczemy ubrania w ulubionym płynie, jednak ten zapach szybko się ulatnia. Co zrobić, żeby w szafie, nie tylko tej z ubraniami, ładnie pachniało? Są na to domowe, proste i tanie sposoby.

Przede wszystkim nie wkładaj do szafy wilgotnych, niedosuszonych, przepoconych lub też brudnych ubrań czy butów. Czysta, pachnąca część ubrań i butów szybko wchłonie nieprzyjemne zapachy.

Starym, ale wciąż dobrym pomysłem na przyjemny zapach w szafie jest przygotowanie woreczków zapachowych. Możemy uzyskać ulubioną kompozycję zapachową poprzez łączenie ze sobą różnych ziół, suszonych owoców, przypraw, suszonych kwiatów. Najczęściej podstawowym składnikiem woreczków zapachowych jest lawenda, która jednocześnie, skutecznie odstrasza mole. Inne, bardzo aromatyczne dodatki to: goździki, mięta, chmiel, orzech włoski, piołun, kamfora, igły sosny, szałwia, bergamotka, macierzanka i tymianek.

Ciekawym pomysłem jest zastosowanie cytryny lub pomarańczy nabijanej goździkami. Ten rodzaj „odświeżacza” najczęściej stosuje się w lodówkach lub zimą, umieszczając przy oknie, gdzie jest chłodniej. Cytryna i pomarańcza leżąc w miejscu gdzie jest zbyt ciepło zbyt szybko zaczną się psuć.

Jeżeli trzymamy w garderobie buty i chcemy pozbyć się ich nieprzyjemnego zapachu, możemy włożyć do nich woreczki ze sproszkowanymi goździkami i cynamonem. Warto też przygotować odświeżacz powietrza ze skórki z cytryny oraz sody oczyszczonej. Umieszcza się go w plastikowym pudełeczku z otworkami.

Suszona skórka z cytryny lub pomarańczy, rozłożona w szafie lub garderobie jest źródłem przyjemnego zapachu. Należy jednak ułożyć ją tak, aby nie dotykała odzieży i obuwia. Może, pod wpływem wilgoci odbarwić odzież lub obuwie.

Przyjemny zapach uzyskamy również, rozkładając w bezpiecznej od odzieży odległości, nasze ulubione mydełko toaletowe. Możemy też zetrzeć jego kawałek i umieścić w plastikowym pudełeczku z otworkami.

Bardzo dobrym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów, a zarazem odświeżaczem, jest palona, ziarnista kawa. Ziarna kawy krótko palimy na suchej patelni, po czym jeszcze ciepłe umieszczamy w pudełku lub woreczku i rozkładamy w szafie, garderobie. Zapach, na początku jest bardzo intensywny. Po jakimś czasie staje się delikatniejszy.

Poza stosowaniem wszystkich, wyżej wymienionych rad, nie zapominaj o częstym wietrzeniu odzieży i samej szafy.

fot. PublicDomainPictures

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze