ślub

Przesądy związane ze ślubem

Wiosna i lato to tak zwany „czas ślubów”. Wszystkie przyszłe panny młode pragną, by dzień ślubu był wyjątkowy. Zdarza się jednak, że coś go popsuje, a wtedy wciąż myślimy o pechu. Czy pech istnieje czy nie, od wieków istnieją przesądy związane ze ślubem.

Mówi się na przykład, że pary, które pobierają się w miesiącach, w których nazwie występuje litera „r”, mają największe szanse na szczęście i zgodne pożycie. Jest przesąd dotyczący pięknego miesiąca maja, który mówi, że osoby wybierające ten czas na swój ślub będą wiele w życiu płakały. Są szczęśliwe liczby, które najchętniej wybiera się na ceremonie ślubne: 3, 7, 9, 12.

Szczęśliwa data ślubu

Wybór miesiąca jest bardzo ważny. Na pewno każda panna młoda pragnie, by w dzień jej ślubu świeciło słońce, jednak pary, które wybierają datę grudniową związaną z Bożym Narodzeniem i datę związaną z Wielkanocą, nie mają dużych szans na idealną pogodę.

Panna młoda zwykle ma już pewien plan co do tego najważniejszego dnia i wie, czy chce być zimową, wiosenną, czy też letnią panną młodą. Kojarząca się z przemijaniem jesień, rzadko bywa wybierana jako termin ślubu. Najlepiej oczywiście gdy w miesiącu, który wybiera się na ślub występuje litera „r” – wtedy data jest szczęśliwa. Wspomniany maj, choć piękny, uważany jest w przesądach za miesiąc związany ze śmiercią, dlatego nie powinno się wybierać go na ślub. Oczywiście okres Adwentu i Wielkiego Postu także nie jest dobrym terminem. Na pewno żadna młoda para nie chciałaby, by dzień jej zaślubin kojarzony był zawsze z czymś smutnym.

Do niedawna uważano, że Wielkanoc jest doskonałym terminem na ślub, jednak teraz ten dzień najczęściej wybiera się na chrzest, ponieważ same święta wielkanocne wiążą się z odradzaniem się życia. Wciąż popularny jest termin Bożego Narodzenia i dzień Świętego Szczepana. Najlepiej wybrać sobotę na dzień ślubu, a pecha ma przynosić piątek i poniedziałek.

Szczęśliwa suknia ślubna

Pan młody nie może zobaczyć sukni przed ślubem. Ten przesąd jest wciąż popularny. Panna młoda oprócz sukni (która nie musi być w kolorze białym) powinna zapewnić sobie następujące dodatki (zapewniające szczęście):

  • – coś niebieskiego – symbol wierności męża,
  • – coś białego – symbol czystości uczuć,
  • – coś nowego – symbol przyszłego bogactwa (chodzi o finanse),
  • – coś słodkiego – symbol wielu słodkich chwil małżeństwa,
  • – coś pożyczonego – symbol sympatii znajomych i przyjaciół,
  • – coś starego – symbol miłości i więzi z rodziną.

Kolor, którego powinny unikać panny młode, to kolor różowy. Symbol pierwszych miłości i pierwszych uniesień. Ten kolor może przynieść parze młodej nieszczęście.

Szczęśliwe obrączki

Obrączki należą do Pana młodego. Panna młoda nie powinna ich kupować, a tym bardziej za nie płacić. Wszystko to przynosi pecha związkowi i nie gwarantuje szczęścia w przyszłości. Obrączek nie powinno się zakładać przed ślubem, ani też pozwalać, by zakładały (przymierały) je inne osoby. To może wróżyć zdrady małżeńskie i nieporozumienia. Jeśli w trakcie ceremonii obrączka upadnie, powinien ją podnieść świadek lub ktoś stojący najbliżej młodej pary, w żadnym wypadku pan lub panna młoda.

Szczęśliwi świadkowie

Świadkowie powinni być stanu wolnego, co zapewni młodej parze szczęście. Jednak świadkowie nie mogą być ze sobą w związku, ponieważ według przesądu nigdy nie staną na ślubnym kobiercu. Jeśli kobieta była już dwukrotnie świadkową nie powinna godzić się na świadkowanie po raz trzeci. Według przesądu ona sama nigdy nie wyjdzie za mąż świadkując trzykrotnie.

Szczęśliwy ślub kościelny

Przekraczając próg kościoła pana młoda musi to zrobić prawą nogą, a uśmiech nie powinien opuszczać jej twarzy. Każda pomyłka w trakcie składania przysięgi małżeńskiej jest interpretowana jako wróżba szczęśliwa dla pary młodej.

Przezorna panna młoda, która chce sobie zapewnić decydujący głos w sprawach domu, powinna dyskretnie przykryć but pana młodego rąbkiem sukni ślubnej.

Świece palące się podczas ceremonii, wiele mówią o samym związku. Jeśli palą się równo, związek będzie szczęśliwy i zgodny. Gdy świece gasną albo palą się nierówno oznacza to kłótnie w małżeństwie.

Wierność małżeńską gwarantuje pocałunek, jakim obdarowuje się para młoda na zakończenie sakramentu małżeństwa, a dostatek w życiu monety, którymi obsypuje się parę młodą. Ten z małżonków, który podniesie więcej monet, będzie rządził sprawami finansowymi.

Szczęśliwy pierwszy taniec

Powinien być dobrze zatańczony, a melodia musi być starannie wybrana. Jeśli para młoda męczy się w tańcu i myli kroki, ich wspólne życie będzie bardzo trudne i burzliwe.

Szczęśliwe wesele

Na progu domu weselnego młodą parę powinni powitać rodzice chlebem i solą. W dwóch kieliszkach postawionych na tacy znajduje się wódka i woda. Ten kto wybierze wódkę, będzie rządził w związku.

Po pierwszym toaście Para młoda odrzuca kieliszki za siebie, co zapewnia szczęście ich związkowi.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *