zwewerwerrewr

Przesądy na temat zwierząt

Przesądy, które na temat zwierząt przetrwały do naszych czasów prawdopodobnie pochodzą z zamierzchłych dziejów, kiedy człowiek zaczął kojarzyć zwierzęta z pewnymi wydarzeniami. Co ciekawe, nie cała Europa ma takie same przesądy. W Polsce kruk jest ptakiem zwiastującym nieszczęście, w krajach anglosaskich utożsamiany jest z mądrością. Tak samo wygląda sytuacja kota, który w naszej kulturze postrzegany jest jako zwierzę bardzo samodzielne, które nie zawsze jest przyjacielem człowieka, a w Rosji czy Anglii kota się darzy szacunkiem i nikt się go nie obawia.

Jaskółka

Na jej temat powstało wiele przesądów i są one bardzo różne. Nisko latające jaskółki zwiastują deszcz, kiedy wlecą przez okno do twojego domu zwiastują chorobę lub nieszczęście. Gdy jaskółka zamieszka pod twoim dachem i wybuduje tam gniazdo, zwiastuje to szczęście i powodzenie dla całego domu.

Bocian

Bocian pojawia się wiosną i już samo jego pojawienie się jest dobrą wróżbą. Jeśli siada na dachu twojego domu, będziesz miała szczęście, lub czeka cię rychłe macierzyństwo.

Kukułka

Kiedy kukułka „obkuka” cię wiosną, a ty nie masz przy sobie pieniędzy oznacza to, że cały rok ich mieć nie będziesz. Jeśli masz przy sobie monetę i rzucisz ją przez lewe ramię za siebie zapewniasz sobie szczęście.

Jeż

Jeśli go spotkasz na swojej drodze będziesz miała szczęście.

Wrony

To ptaki żyjące w stadach, a gdy latają zbyt blisko twojego domu przynoszą ci wieść o zbliżającym się nieszczęściu.

Kawka

Te ptaki latające wokół domu przynoszą deszcz na swoich skrzydłach,

Biedronka

Wszyscy wiedza, że biedronki przynoszą szczęście, lecz są one także zwiastunem zmian. Gdy w jakimś roku pojawia się wiele biedronek to oznacza, ze szykują się duże zmiany na świecie. Gdy biedronka usiądzie na tobie szczęście osiągniesz bardzo szybko.

Koń

Biały koń przynosi szczęście w miłości, dlatego do bryczki, którą zaprzęgano dla państwa młodych wybierano konie białe. Gdy zobaczysz przypadkowo białego konia pomyśl życzenie, a się spełni.

Chrząszcz

Gdy jest ich dużo zapowiadają długie deszcze.

Koty

Gdy kot jest niespokojny wyczuwa duchy, gdy kicha zwiastuje przeziębienie któregoś z domowników, jeżeli nadepniesz kotu na ogon ściągniesz na siebie nieszczęście, jeżeli znajdziesz obcego, czarnego kota przygarnij go, a zapewnisz sobie szczęście.

Króliki

Królicza łapka przynosi szczęście, ale jeśli ją zgubisz ściągniesz na siebie pecha.

Nietoperze

Kto zobaczy nietoperza będzie miał szczęście, kto go jedynie usłyszy będzie miał pecha.

Pies

Zabiera chorobę od swojego właściciela, gdy się do ciebie przybłąka, a ty go przygarniesz przyniesie ci szczęście. Łaciaty pies urodzony pod twoim dachem zapewnia ci powodzenie finansowe.

Pszczoły

Pszczoły przynoszą dobrobyt, a zabicie pszczoły ściąga pecha.

Ropuchy

Przynoszą szczęście.

Żaby

W ogrodzie przynoszą powodzenie w sprawach finansowych.

Motyle

Biały motyl przyniesie ci szczęście.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *