zkdkdksksskksksksk

Kawa – prawdy i mity

Każdy kawosz wie, jak jego organizm reaguje na filiżankę kawy, a jak na dwie lub więcej. Kawa działa pozytywnie. Poprawia nastrój, rozjaśnia umysł. O innych jej zaletach wiemy tyle, ile chcemy się dowiedzieć. 

Z NAUKOWEGO PUNKTU WIDZENIA

Z badań, którymi objęto ponad pół miliona mieszkańców Europu i USA, wynika, że chroni przed chorobami układów krążenia i pokarmowego. Zarówno zespół dr Marca Guntera z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, jak i naukowców z USA, potwierdzają jednoznacznie, że picie kawy ma korzystny wpływ na zdrowie. Chroni przed udarem, nowotworami, chorobami serca, układu oddechowego, nerek i przed cukrzycą. Jedna filiżanka kawy dziennie o 12% obniża ryzyko przedwczesnej śmierci, a dwie lub trzy, to już 18%.

Bardziej skomplikowanej analizy dokonał uczony z Harvard TH prof. Frank Hu. Zgłębił wyniki różnych badań przeprowadzanych przez 30 lat na populacji 210 tys. osób. Jego wnioski potwierdzają dobroczynny wpływ picia kawy na zdrowie człowieka i to niezależnie od wieku. A to za sprawą związków, które zmniejszają odporność komórek na insulinę i działają przeciwzapalnie, a co za tym idzie chronią przed cukrzycą i chorobami serca.

Kawa chroni również przed chorobami Parkinsona i Alzheimera, dlatego wskazana jest również dla osób starszych. Poprawia także pamięć długotrwałą oraz zwalcza objawy depresji. To z kolei wynik badań dr Michael Yassa, neurolog z Californi. Zastrzega on jednak konieczność dokładniejszej analizy. Nie wiadomo bowiem ile filiżanek pomaga, a ile szkodzi.

ROZSĄDEK I UMIAR

Nauka, nauką, ale to my sami powinniśmy wiedzieć co nam pomaga, a co szkodzi. Po ilu filiżankach kawy jesteśmy pełni wigoru, a po ilu mamy skurcze, drżenie rąk, czy inne dolegliwości, wiemy tylko my sami. Może zamiast kolejnej dawki kawy, połóżmy się wcześniej spać lub zróbmy sobie drzemkę w środku dnia. Wyjdźmy na spacer. Dawka tlenu też nas ożywi. Na pewno będzie to zdrowszy sposób na senność i zmęczenie niż kolejna kawa.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *