jpg8-800x500_

Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie

Skupisko 68 pięknych jezior, torfowisk, lasów oraz bogactwo różnorodnej flory i fauny to główne, ale nie wszystkie walory Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Poza interesującą przyrodą gościnny teren tzw. „Ściany wschodniej”, przybywających turystów zaciekawi bardzo bogatą historią. Kontemplacji piękna przyrody towarzyszyć będzie refleksja nad przeszłością.

Teren pojezierza to 1315 km kw. Jest to jedyne w Polsce zgrupowanie jezior, znajdujących się poza zasięgiem ostatniego zlodowacenia. Wchodzące w skład pojezierza jeziora są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości i głębokości, jak i otaczającej je roślinności.

Najmniejsze z nich powoli zanikają przez zarastanie roślinnością. Największe, jak Uściwierz, Wytyckie, Białe, Piaseczno, Zagłębocze, to tętniące życiem ośrodki wypoczynkowe, z bogatą ofertą turystyczną. Historia niektórych ośrodków wczasowo – wypoczynkowych sięga czasów PRL i w części z nich nadal czuć klimat zamierzchłych czasów.

Jest to obszar dużej gęstości sieci rzecznej. Główne rzeki – Bug i Wieprz wraz z dopływami – od lat nie są poddawane oczyszczaniu i regulacji. Skutkuje to tym, że każdej wiosny teren wokół nich jest zalewany. Nieprzychylne dla rolników warunki przyczyniły się wyludnienia tego obszaru czyniąc go „perełką” krajobrazową.

Tylko na tym terenie spotkać można zbiorowiska europejskiej tundry, różnorodne, ginące gatunki roślinności bagiennej oraz wszystkie rodzaje torfowisk. Dzięki tym walorom teren Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego ma szansę otrzymać rangę Światowego Rezerwatu Biosfery. Starania w UNESCO o ten tytuł trwają od 2000r.

Stare Sobiborskie, Włodawskie i Parczewskie lasy, oprócz różnorodności drzew i krzewów, dają nam lekcję historii. To miejsca walk, a także zbiorowych mordów w czasie wojny. Pomniki i tablice upamiętniające tragiczne wydarzenia, przypominają dzieje walki i męczeństwa Polaków.

Wlodawa-kosciol01-04

Czyste powietrze, wody pełne ryb, piękne, zadbane plaże, lasy, w których nazbieramy grzybów, jagód i poziomek, liczne ośrodki wczasowo – wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne z domowym jedzeniem, to oferta, jakiej nie można się oprzeć. „Polska B”, „Ściana wschodnia” – takich określeń używa się w stosunku do wschodnich regionów, sądząc, że nie ma tu czego szukać. Błąd! To jeden z nielicznych regionów, gdzie odetchniemy czystym powietrzem, znajdziemy wymierającą roślinność, poznamy smutną, ale jakże ważną część historii naszego kraju.

Fot. Wikipedia commons

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze