pieprz

Pieprz czarny i pieprz cayenne

Dwie ostre przyprawy, które jedni uznają za szkodliwe, a inni za zdrowe i co ważne, pomocne w czasie odchudzania.

Co w pieprzu najlepsze…

Żartobliwie można by zapytać: ile jest pieprzu w pieprzu? W przypadku pieprzu cayenne nie ma go wcale. Jest to bowiem zmielone, suszone chilli specjalnej odmiany Capsicum Frutescens. Zmielony proszek o czerwono-pomarańczowej barwie jest bardzo ostry, a to przez mielenie papryczek razem z nasionami. W nasionach znajduje się kapsaicyna i jej przypisuje się właściwości wspomagające odchudzanie.

Pieprz czarny, prawdziwy, to nie tylko przyprawa. Pod lupę wzięli go w ostatnich latach naukowcy. Po szczegółowych badaniach potwierdzono, że czarny pieprz jest skuteczną bronią w walce z otyłością i chorobami z nią związanymi. Dzieje się tak dzięki wierzchniej warstwie pieprzu, osłonce, zwanej piperyną. Piperyna ma silne właściwości odchudzające i lecznicze. Dwóch koreańskich uczonych wykazało, że piperyna spala tkankę tłuszczową, zakłóca pracę genów odpowiedzialnych za powstawanie nowych komórek tłuszczowych oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Cudów nie ma…

Nie ma cudownego środka na otyłość. Dzięki piperynie uzyskanej z pieprzu czarnego, można schudnąć nawet 10 kg w ciągu miesiąca, ale należy liczyć się z efektem yo-yo. Powolna i systematyczna utrata wagi, 3-4 kg na miesiąc, gwarantuje utrzymanie szczupłej sylwetki na długo. Szaleństwo i moda na stosowanie piperyny w czasie odchudzania może odbić się czkawką. Lepiej mniej i wolniej, ale efektywniej i na długo.

Tak samo w przypadku pieprzu cayenne. Wspomaga odchudzanie ale nie jest cudownym środkiem. Przyspiesza przemianę materii i hamuje łaknienie. Pieprz cayenne przyspiesza metabolizm i trawienie, przez co spala tkankę tłuszczową. Żeby jednak uruchomić zapas tłuszczu, jaki już został zgromadzony, bilans energetyczny musi być ujemny. Oznacza to, że choćby pieprz jeść łyżkami, to bez ograniczenia ilości dostarczanych kalorii nie da schudnąć. Spalany będzie tylko tłuszcz dostarczony bezpośrednio przed zjedzeniem potrawy z pieprzem cayenne.

Nie wystarczy przyprawiać…

Zarówno piperynę, jak i kapsaicynę można kupić w postaci suplementu, tabletek, kapsułek. Reklamuje się je, jako cudowne tabletki na odchudzanie. Nie jest to jednak bezpieczne dla żołądka. Nie ma też pewności, że osiągnięty zostanie cel. Bezpieczniej dla zdrowia będzie, jeżeli będziemy doprawiać nimi codzienne potrawy. Pełny efekt osiągniemy ograniczając ilość kalorii z jednoczesną wzmożoną aktywnością fizyczną.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *