październik, ogród, porządki

Październik w naszym ogrodzie

Październik, to miesiąc, w którym nie tylko porządkujemy ogród, ale również zaczynamy przygotowywać nasze rośliny do zimy.

W październiku zbieramy warzywa, które przechowujemy przez zimę: marchew, selery, buraczki, pietruszkę, kalarepkę i kapustę. Warzywom korzeniowym obcinamy nać, a selerem skracamy korzenie. Przy wykopywaniu warzyw i obcinaniu naci musimy uważać, aby ich nie skaleczyć. Uszkodzone, chore nie nadają się do przechowywania. Kapusta głowiasta i pekińska dobrze znoszą niskie temperatury, toteż możemy je zbierać nawet po pierwszych przymrozkach. Jarmuż, roszponkę i pory możemy dłużej pozostawić na grządkach, a jeśli okryjemy je liśćmi i obsypiemy ziemią, mogą przezimować do wiosny. Zagony, z których zbieraliśmy warzywami, przekopujemy, rozrzucamy kompost lub nawóz, aby zasilić je na następny sezony.

W ogrodach kwiatowych jeszcze kwitną niektóre rośliny: aksamitki, rudbekie, astry. Gdy jednak przyjdą pierwsze przymrozki możemy przystąpić do prac porządkowych. Zeschłe pędy i liście ścinamy ostrym sekatorem, zbieramy nasiona, które przydadzą się wiosną. Na rabatach rozrzucamy dojrzały kompost, a rośliny bardziej wrażliwe na mróz obsypujemy torfem lub suchymi liśćmi. Nasiona niektórych kwiatów, np. sasanki, goryczki, maku, dzwonka karpackiego, kiełkują w chłodzie, toteż wysiewamy je przed zimą.

Do końca miesiąca możemy sadzić bulwy i cebule narcyzów, krokusów, tulipanów, czosnków ozdobnych i innych zimotrwałych roślin. Sadzimy również drzewa i krzewy ozdobne, także żywopłotowe.

To również dobry czas na sadzenie krzewów i drzew owocowych ziarnkowych, np. jabłoni i grusz. Gatunki pestkowe (wiśnie i śliwy) lepiej jest sadzić wiosną. Dołek, do którego wsadzamy roślinę, musi być na tyle duży, żeby można było na dnie usypać kopczyk i rozłożyć korzenie. Zasypujemy dołek ziemią zmieszaną z kompostem i obficie podlewamy wodą.

Dni krótkie, pracy dużo, niskie temperatury. To wszystko nie sprzyja zadaniom, jakie stoją przed nami. Jednak, aby ogród przetrwał trudny, zimowy czas musimy zdobyć się na wysiłek i wykonać zalecane prace. W innym wypadku rośliny nie przetrwają, a my poniesiemy duże straty.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *