girl-with-flowers-1374221_1280

Oczepiny

Każda większa uroczystość ma swoje rytualne obrzędy, które mają lub miały dawniej znaczenie symboliczne. Jednym z nich były oczepiny na weselach.

Skąd ta nazwa?

Nazwa pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy dla kobiety, która weszła w stan małżeński. Czepiec zastępował panieński wianek. Inne znane nazwy dla tego zwyczaju, to: przedbabiny, czepienie, czepiny.

Zwyczaj ten zrodził się wśród ludów słowiańskich. W dniu wesela o północy zamężne kobiety, śpiewając pieśń „Oj, chmielu, oj, nieboże…” zdejmowały pannie młodej panieński wianuszek – symbol dziewictwa i zakładały haftowany płócienny czepiec. Ścinano przy tym pannie młodej warkocz lub skracano włosy. Zamężna już kobieta w czepcu otrzymywała błogosławieństwo od rodziców, chrzestnych i rodzeństwa. Następowało przekazanie panny młodej mężowi, który tej nocy miał pozbawić swą zaślubioną cnoty. Obrzędowi towarzyszyły różne zabawy. Panna młoda uciekała między stołami przed mężatkami, które chciały jej założyć czepiec, nie dając sobie też zabrać wianka. Pomagali jej w tym żonaci mężczyźni. Panna młoda mogła również zrzucać z głowy i deptać haftowany czepiec. Nie było to w żaden sposób obraźliwe dla starościny, która ten czepiec przeważnie zakładała. Gdy już panna młoda została pozbawiona wianka i ubrano ją w czepiec, zabawa dla gości trwała dalej, a młodzi szli do oddzielnej izby na swoją noc poślubną.

Współczesne oczepiny

Z wyżej opisanego ludowego zwyczaju do dzisiaj niewiele przetrwało. Choć o północy, kiedy to przypada czas ceremonii oczepin, trwają różnorodne zabawy, to znacznie się różnią od tych dawnych. Czy dzisiaj w związek małżeński wstępują dziewice? A przecież oczepiny, to po części symbol utraty dziewictwa.

Dzisiejsze oczepiny, to głównie rzucenie welonu i muszki czy krawata pannom i kawalerom. To czas podziękowań dla rodziców, krojenie tortu i zbieranie pieniędzy dla nowożeńców na wózek dla ich przyszłego dziecka. To również czas konkursów i skeczy. Nie odzwierciedla to wszystko sensu oczepin z dawnych czasów. Ważne jednak, że goście dobrze się bawią i zaakcentowany jest symbolicznie czas o północy w dniu wesela.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *