ocet

Niedoceniany ocet

Ocet, to jednak cudowny wynalazek. Nie ma w tym przesady, bo w kuchni potrafi zdziałać cuda. Dla jednych będzie to tylko przyprawa, a dla innych wielofunkcyjny, tani pomocnik przy wielu zadaniach.

Czyszczenie

Fabryczne naklejki na artykułach gospodarstwa domowego usuniesz bez problemu po nasączeniu ich ciepłym octem. Kto się zmagał z usuwaniem wklejonej gumy do żucia, wie jakie to trudne. Ale z octem zrobisz to bez problemu. Najpierw gumę pocieraj kostką lodu i ile się da oderwij, a resztki zmyj ciepłym octem.

Częsty problem, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, to ślady długopisu, kredek i ołówka na ścianach. Wyczyścisz je za pomocą szczoteczki i nierozcieńczonego octu. Po wyczyszczeniu miejsce wytrzyj mokrą ściereczką.

Do czyszczenia przypalonego piekarnika czy blaszek do pieczenia również użyj octu. Czyszczone powierzchnie obficie spryskaj octem, posyp sodą oczyszczoną i pozostaw na noc. Rano zdrap przypalenia i umyj do czysta.

Ocet skutecznie rozprawi się również z pleśnią. W czystej, nierozcieńczonej postaci usunie ją z wszystkich miejsc. Miejsca narażone na pojawienie się pleśni, zostaną ochronione przed nią po spryskaniu octem.

Za pomocą octu usuniesz osad kamienia na wazonach, szklankach. Namocz naczynie w occie i pozostaw na ok. pół godziny, po czym umyj je.

Dezynfekcja i odśnieżanie

Zamiast nabłyszczacza wlej do komory zmywarki ocet. Naczynia, nawet te ze stali nierdzewnej nabiorą blasku i nie będzie śladu smug.

Kuchenne deski, noże przetarte octem będą zdezynfekowane, czyste i zginie nawet najbardziej intensywny zapach.

Za pomocą octu usuniesz również nieprzyjemny zapach z lodówki. Niewielką ilością octu skrop mokrą ściereczkę lub gąbkę i przetrzyj wewnętrzne ścianki lodówki. Natychmiast poczuje świeży zapach. Wyczyść też uszczelki w lodówce i zmywarce. Tam często gnieżdżą się niebezpieczne bakterie.

Zamiast toksycznych preparatów do udrożniania rur, syfonów użyj 125 ml octu. Wlej go do odpływu i wsyp 4 łyżki sody. Przykryj. Będziesz słyszeć bulgotanie. Tak właśnie działa ta mieszanka. Po udrożnieniu spłucz wszystko wrzątkiem.

Nie musisz wydawać fortuny na utrzymanie kuchni w nienagannej czystości. Nie musisz zagracać szafek kilkunastoma preparatami. Jak widać, z wieloma problemami poradzi sobie zwykły ocet.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *