kopertowa

Niedoceniana sukienka kopertowa               

Sukienkę kopertową zawdzięczamy kobiecie. Historycy mody spierają się jednak czy była to Elsa Schiaparelli, jedna z najsłynniejszych i najbardziej kreatywnych projektantek pierwszej polowy XX wieku, czy Dianie von Furstenberg. Ponieważ Schiaparelli, zmarła w latach siedemdziesiątych, a sukienka kopertowa największą popularnością cieszyła się właśnie w tamtym czasie, można przypuszczać, że był to jeden z awangardowych projektów Schiaparelli, wykorzystany i spopularyzowany przez kogoś innego. Dziś za twórczynię sukienki kopertowej uważa się Dianę von Furstenberg, ponieważ to właśnie ona spopularyzowała ten model.

Sukienka kopertowa nazywana jest w naszym kraju „kopertówką” lecz jej angielska nazwa brzmi: „warp dress” – czyli sukienka otulająca. Ten prosty fason przypomina zarówno szlafrok jak i kimono. Klasyczna sukienka kopertowa nie ma zapięcia. Owija się ją wokół figury i przewiązuje sznurkiem. Charakterystyczny dla tego modelu jest dekolt w kształcie litery V. Sukienka kopertowa Elsy Schiaparelli wykonana była z miękkiego jerseyu, z którym bardzo często eksperymentowała projektantka. Otula on sylwetkę, podkreślając wszelkie jej atuty. Diane von Furstenberg, wybierała rozmaite tkaniny. Mimo wszystko jednak wydaje się, że najlepszy duet z sukienką kopertową tworzy właśnie jersey.

Koperta to fason dla każdej kobiety, zarówno dla tej, która musi maskować pewne niedostatki figury, jak i dla tej, której figura jest idealna. To model uniwersalny, dlatego tak bardzo popularny. Każda kobieta powinna mieć w swojej szafie taką sukienkę, tak jak i „małą czarną”.

Fot. Jan Vašek/jeshoots.com

Jedna odpowiedź

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *