opowieści

Niebezpieczne opowieści dla dzieci

Ludzie nie zawsze mają dużą wyobraźnię i wbrew pozorom nie jest to tak wielka wada. Osoby bez wyobraźni mogą przeżyć dobrze swoje życie, choć bliźni zwykle mają ich za upierdliwców. Wyobraźnia jest jednak znacznie niebezpieczniejsza niż jej brak, dlatego jeśli wasze dziecko ma bujną wyobraźnię musicie poświęcać mu znacznie więcej czasu i niestety musicie kontrolować treści, z jakimi takie dziecko się spotyka.

Dziecko z wyobraźnią to z reguły „oczko w głowie” całej rodziny. Jest wrażliwe, ma dobre serce, niespotykane pomysły, nie sprawia problemów wychowawczych, potrafi się odnaleźć wśród innych. Tak jest do pewnego momentu. Zwykle punktem zwrotnym jest wczesny okres dzieciństwa. Może on bardzo mocno zaważyć na przyszłości dziecka z wyobraźnią.

Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe, wcześniej czy później bardzo dotkliwie zderzy się z rzeczywistością. Spotka na swojej drodze ludzi, którym nie powinno się ufać, których powinno się omijać szerokim łukiem. Możliwość zranienia na całe życie wzrasta. Każdy jednak powie, że nie da się chronić dziecka przed światem, można jednak dać mu podstawy do obrony.

Niebezpieczne bajki i opowieści

Dziecko z wyobraźnią jest bardzo wrażliwe na wszelkie niezwykłe historie. Lubi to co niesamowite. Czary, magię, opowieści o wampirach i duchach. Jeśli masz takie właśnie dziecko, nie zgadzaj się, by oglądało filmy, kreskówki, czy też czytało książki o takiej właśnie tematyce. Do dziesiątego roku życia lepiej zwracać szczególną uwagę na zainteresowania dziecka z wyobraźnią i nie zachęcać do poszukiwania niebezpiecznych historii. Trzeba walczyć z opowieściami, które same rodzą się w głowach takich dzieci i starać się wszystko tłumaczyć. Nie należy ignorować lęków i jeśli zauważy się, że dziecko czegoś się boi, trzeba poznać to nieznane „coś”, po prostu rozmawiając i dopytując.

Lęków nigdy nie należy wyśmiewać. Nie powinno się mówić „taki duży, a taki naiwny”, „taka duża, a taka głupia”. W przypadku dziecka z bujną wyobraźnią wyśmiewając jego lęki niczego się nie zyska. Dziecko będzie dalej budowało niesamowity świat i będzie widywało potwory, które ten świat zamieszkują.

Co zrobić?

O lękach należy rozmawiać i tłumaczyć. Cieszyć się, że dziecko ma wyobraźnię, ale pokazać, że jest to tylko wyobraźnia, a nie rzeczywistość. Należy skłonić dziecko do tego, by zadawało pytania i odpowiadać na nie spokojnie i rzeczowo. Nawet, gdy pytanie wydaje się absurdalne, trzeba do niego podejść poważnie i potraktować je serio. Lepiej się nie śmiać i nie żartować. Najlepszym wyjściem jest postawienie na rozsądek, odwołanie się do logiki.

Wyobraźnia to nic złego, ale czasem potrafi komplikować życie. Jest to jednak wielki dar i jeśli twoje dziecko zostało obdarzone bujną wyobraźnią potraktować to trzeba jako coś dobrego. To ludzie bez wyobraźni okazują się tymi, których należy się obawiać. Ludzie z wyobraźnią nie szkodzą nikomu, co najwyżej mogą zaszkodzić sobie. Dlatego od wczesnych lat życia trzeba uczyć, jak radzić sobie z nadmiarem wyobraźni.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze