nałęczów

Nałęczów – musisz tu przyjechać!

Nałęczów to najbardziej znane Polskie uzdrowisko, w którym leczy się choroby układu krążenia oraz prowadzi rehabilitację ortopedyczną. Działa tu także Ośrodek Chirurgii Plastycznej i SPA Nałęczów. Tradycje uzdrowiskowe tego miejsca sięgają drugiej połowy XVIII wieku.

Woda z nałęczowskich źródeł, dzięki dużej zawartości magnezu, znakomicie uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu oraz łagodzi stres. Specyficzny mikroklimat obniża ciśnienie i jest bardzo korzystny w rehabilitacji, po zabiegach chirurgicznych.

800px-Naleczow_uzdrowisko_ksiaze_jozef1
fot. źródło:Wikipedia commons

Pobyt w Nałęczowie, to jakby wycieczka w głąb ziemi. 20 tysięcy miejsc do odwiedzenia zachęca, a nawet zmusza do dłuższego pobytu. Wyobraźcie sobie piękną dolinę, otoczoną licznymi pagórkami i wąwozami, porośniętymi różnorodnymi drzewami i krzewami. Nie bez przyczyny od lat to właśnie miejsce wybierają artyści.

Częstymi bywalcami Nałęczowa byli m.in. Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz i Henryk Siemiradzki. Szukając natchnienia i chcąc ukoić nerwy przyjeżdżali właśnie tutaj. Przez pewien czas na stałe mieszkał tu Stefan Żeromski. W willi, której nazwa pochodzi od imienia jego żony Oktawii, organizował spotkania literackie. W 1905 roku wybudował tu letni domek – pracownię, zwany „Chatą”, gdzie obecnie znajduje się muzeum pisarza.

Nałęczów często odwiedzały także Kazimiera Iłłakowiczówna oraz Ewa Szelburg – Zarembina.

800px-Naleczow_park_b_prus_statue
fot. źródło:Wikipedia commons

Atrakcją dla turystów i kuracjuszy jest spacer pośród zabytkowych willi i pensjonatów, należących do dawnych elit, w kierunku Armatniej Góry. Można poczuć klimat dawnego uzdrowiska i usiąść na ławeczce obok Bolesława Prusa, przed Pałacem Małachowskich. Nie da się przejść obojętnie obok Parku Zdrojowego, ze wspaniale zachowanymi Starymi Łaźniami. Palmiarnia, sanatorium „Książę Józef”, Domek Grecki, to kolejne fascynujące miejsca, tętniące niestrudzenie życiem.

W Parku Zdrojowym, nad malowniczym stawem, utworzono Kolarską Aleję Gwiazd. Uwagę zwraca stary, wielki bicykl. Można na niego wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wokół bicykla wmurowane są płytki z podpisami mistrzów kolarstwa: Zenona Jaskuły, Stanisława Szozdy, Czesława Langa, Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Królaka, Leszka Piaseckiego, Mai Włoszczowskiej.

800px-Naleczow_uzdrowisko_ksiaze_jozef2
fot. źródło:Wikipedia commons

Parki, zabytkowe kościoły i wille, przy bardzo bogatej i taniej ofercie noclegowej, w miejscu zdrowym i czystym, czy można chcieć czegoś więcej? Regeneracja organizmu, możliwość skorzystania z zabiegów w gabinetach odnowy biologicznej, unormowanie ciśnienia krwi, to wszystko oferuje Nałęczów. Czy warto tu przyjechać? Myślę, że znacie już odpowiedź na to pytanie.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ewunia

Byłam, widziałam i potwierdzam. Magiczne, ciche miejsce. Mimo, że to uzdrowisko, to niesamowicie spokojne miejsce.