natura

Najpiękniejsze zapachy natury – róża i jaśmin

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jaki wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i zdrowie wywierają otaczające nas zapachy. Nie łączymy faktu zdenerwowania, stresu i różnych dolegliwości z wąchaniem nieprzyjemnych dla nas zapachów. Stajemy się rozdrażnieni, a od tego tylko mały krok do stresu, nerwicy, depresji.

Wszyscy słyszeliśmy o zbawiennych właściwościach aromaterapii, w której stosowane są zapachy natury. Dobrze dobrany zapach zarówno perfum, jak i olejków, kadzidełek, czy odświeżaczy, potrafi zdziałać cuda. Wśród zapachów pochodzących z natury każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jaśmin

Jego zapach kojarzy się nam z „krainą baśni”. Tajemnicza woń kwiatów jaśminu unosi się dopiero późnym wieczorem, gdy na ich płatkach pojawia się rosa. Może dlatego zapach jaśminu posiada właściwości usypiające. Kilka gałązek kwitnącego krzewu w sypialni doskonale zastąpi tabletkę nasenną i spowoduje świetne samopoczucie rankiem. Niepowtarzalna woń jaśminu uczyniła go symbolem, królem perfumerii. Często jaśmin występuje samodzielnie lub też jako nuta uboczna kompozycji zapachowych.

Róża

Nie ma bardziej upajającego i rozpoznawalnego zapachu niż zapach róży. Tytuł „Królowej” róża zawdzięcza nie tylko swojemu wyglądowi, temu że wywołuje uśmiech na twarzy każdej obdarowanej osoby ale również temu, że każdy jej gatunek jest jadalny, ma właściwości lecznicze oraz nadaje się na przetwory. Jednak największym atutem róży jest zapach. Wytwarzany z płatków róż olejek stanowi bazę lub dodatek wielu perfum. Ekstrakt różany jest bardzo drogi, ponieważ na uzyskanie 30ml potrzebne są 4 tony płatków róż.

Prawie każdy zna lub też osobiście używał wody różanej, olejku różanego i konfitur z róży. Wiele osób przygotowywało też tzw. „eliksir szczęścia”. Jego głównym składnikiem są właśnie płatki róż, a dodatkami: miód, pyłek pszczeli oraz alkohol. Wywar z płatków róż, nie tylko pięknie pachnie, ale też ma wiele właściwości leczniczych. Stosowany do inhalacji doskonale reguluje pracę serca, dodany do kąpieli koi nerwy, dezynfekuje, nawilżą i wygładza skórę. Nawet przekwitłe pąki róż nadają się do sporządzenia wywaru, a po dokładnym wysuszeniu do przygotowania pudru. Puder różany wymieszany z miodem to naturalne lekarstwo na afty, zapalenie jamy ustnej i inne podrażnienia. Dla zaspokojenia kobiecej próżności cudowna jest kąpiel z zaparzonej wrzątkiem szklanki świeżych płatków róż.

Te dwa zapachy to prawdziwa królewska para w perfumerii i kosmetologii.

fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *