yellow-dandelions

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski, mniszek pospolity lub po prostu mlecz, dmuchawiec. Nim jednak stanie się dmuchawcem, którym bawiliśmy się w dzieciństwie, możemy skorzystać z jego zdrowotnych właściwości.

Przez jednych mniszek uważany jest za uporczywy chwast, dla innych jest niezastąpionym w leczeniu wielu schorzeń.

Majowe wino i syrop

Maj to najlepszy czas na zerwanie żółtych kwiatów mniszka i przygotowanie z nich wina, nalewki lub syropu. Kwiaty zrywamy przed południem, w słoneczny dzień, najlepiej w dzikich miejscach jego występowania, daleko od szlaków komunikacyjnych. Oczyszczamy z ewentualnych owadów. Litr mniszka zalewamy litrem wody, gotujemy ok. 15 minut i odstawiamy na dobę. Odcedzamy przez sito, dodajemy sok z dwóch cytryn, 1 kg cukru i gotujemy na wolnym ogniu ok. 2 godzin aż uzyskamy konsystencję gęstego syropu. Po czym zlewamy do słoiczków. Ten pyszny syrop to doskonały lek na przeziębienie, ból gardła. Poza właściwościami przeciwwirusowymi i przeciwzapalnymi, syrop działa żółciopędnie, odtruwająco, przeciwmiażdżycowo.

Mniszek w codziennej diecie

Nie tylko kwiat ale i liście możemy wykorzystać i w naszej kuchni, i w apteczce. W liściach znajdują się, m.in. potas, magnes, krzem, witaminy z grupy A, B oraz C. Świeże, młode listki dodane do wiosennej sałatki, to bomba witaminowa. Lecznicze właściwości posiada także sok przygotowany ze świeżych liści mniszka lekarskiego. Możemy je również ususzyć i przygotowywać z nich napary. Liście, we wszystkich postaciach, czy to w sałatce, suszone oraz uzyskany z nich sok, mają właściwości moczopędne i oczyszczające.

Korzeń mniszka dla zdrowia

Wiosna to czas zbioru kwiatów i liści mniszka. Jesienią możemy wykorzystać ostatnią z jego części – korzeń. Wykopane w całości korzenie myjemy,odcinamy część nadziemną i suszymy. Przygotowany z nich wywar lub nalewka jest środkiem pobudzającym czynność wątroby.

Opisując zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego nie można pominąć faktu, iż nie jest on przeznaczony dla wszystkich. Nie wskazany jest dla osób zażywających leki przeciwzakrzepowe. Ostrożność muszą zachować także osoby z wrzodami żołądka.

fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *