buty

Misja buty na obcasie

Do butów na obcasie bardzo łatwo się zrazić, gdy pierwsze buty jakie kupicie będą niewygodne. Na pewno tak się stanie, jeśli wybierzecie buty nie dla wygody, ale dla marki lub wyglądu.

Klasyczne szpilki

Projektanci szpilek rozróżniają kilka typów szpilki, a kupujący niekoniecznie ma o tym pojęcie. Najmniej wygodne szpilki, to takie z super cienką i wysoką szpilką. Nadają się one wyłącznie na wyjątkowe okazje, na pewno nie będą dobre do długich wycieczek, do pracy, do tańca. Wąska i bardzo wysoka szpilka zarezerwowana jest na oficjalne wydarzenia: śluby, dyplomy, nominacje, przyjęcia biurowe, oficjalne spotkania towarzyskie.

Nieco szersza szpilka o wysokości do 9 cm, jest nieco wygodniejsza.

Szpilka o wysokości 6 – 7,5 cm jest najwygodniejsza.

Jednak uwaga! Każda z wymienionych szpilek przeznaczona jest dla kobiet, które mają już praktykę w chodzeniu w butach na obcasie. Na szpilkach bardzo ważne jest balansowanie ciałem i utrzymanie równowagi. Dlatego nie tyle istotna jest tu wysokość obcasa co fakt, że jest on cienki i mało stabilny.

Eleganckie, klasyczne szpilki zawsze mają spiczaste noski, więc jeśli ktoś ma szeroką, a nawet średniej szerokości stopę, będzie odczuwać dyskomfort już po pierwszych trzydziestu minutach od założenia butów.

Buty na słupku

Słupek to obcas szeroki przy pięcie i lekko zwężający się na dole. To jeden z najwygodniejszych typów obcasa i właśnie od takich butów warto zacząć swoją przygodę z wysokimi obcasami. Obcas typu słupek, pozwala dobrze czuć podłoże, po którym się poruszamy, możemy nauczyć nasze ciała jak poruszać się z wdziękiem i rytmicznie. Pięta jest znacznie wyżej niż palce, tak jak w szpilkach, ale słupek jest stabilny i pozwala na poruszanie się po różnym typie podłoża.

Tak jak w przypadku szpilki tak i w przypadku słupka odstępnych jest wiele typów wysokości obcasa. Najlepiej zacząć od wysokości 4-5 cm.

Buty na koturnie

Koturny to na pewno najwygodniejszy typ obcasa, jednak buty na koturnie nie będą pasowały do każdej sylwetki, a poza tym stopa w butach na koturnie pracuje nieco inaczej niż stopa na szpilce, więc zaczynanie przygody z obcasem, od butów na koturnie, nie ma wielkiego sensu.

Koturn to jednak dobry pomysł dla kobiet, które chcą mieć buty wygodne, ale chcą też by te buty dodawały ich sylwetce kobiecości. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, która warto tu powiedzieć. Buty na koturnach wysmuklają masywne łydki, noga nie wydaje się tak ciężka. Jednak przy bardzo szczupłych łydkach wyglądają mało atrakcyjnie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *