87-1249563353ICP8

Majowe prace w ogrodzie

Maj to czas soczystej zieleni i wielobarwnych kwiatów. Możemy napawać się efektami naszych wcześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jeżeli chcemy mieć piękny ogród aż do pierwszych śniegów w maju czeka nas wiele pracy.

Kalendarz prac ogrodnika
  1. Przycinamy krzewy, które kwitną przed wypuszczeniem liści, czyli forsycje, wczesne tawuły i wierzby. Formujemy je wg własnych upodobań.
  2. Usuwamy przekwitające kwiaty bylin(tulipany, szafirki, hiacynty), aby nie traciły energii na wytworzenie nasion.
  3. Szczególną uwagę poświęcamy trawnikom. Kosimy je raz w tygodniu, w razie potrzeby podlewamy, ale przede wszystkim nawozimy. Usuwamy z nich chwasty mechanicznie lub chemicznie.
  4. W maju pikujemy wyhodowane sadzonki kwiatów jednorocznych: astry, aksamitki, szałwię, cynię i wiele innych, które dają nam nieograniczone możliwości komponowania „dywanów kwiatowych”.
  5. Ogródek warzywny również wymaga naszej uwagi. Sadzimy pomidory, paprykę, selery, pory. W razie ryzyka przygruntowych przymrozków, które często potrafią nas zaskoczyć właśnie w maju, rośliny zabezpieczamy białą agrowłókniną lub papierem. Warzywa wysiane w kwietniu (marchew, pietruszka, buraczki) na pewno już wzeszły i oczekują pielenia, a pod koniec maja także przerywania siewek, żeby nie rosły zbyt gęsto.
  6. Pod koniec miesiąca wysiewamy bezpośrednio do gruntu nasiona roślin dwuletnich: goździki, rudbekię, złocienie. Pod koniec lata wysadzamy je na miejsca, w których chcemy podziwiać ich widok w roku następnym.
Ogrodowe szkodniki

Nie zapominajmy o szkodnikach. Z niespotykaną intensywnością w maju atakują mszyce, tarczniki, przędziorki. Brak interwencji na czas, to utrata zaatakowanej rośliny, rozmnożenie szkodników i przenoszenie się ich na inne okazy.

Niebezpieczne są również ślimaki. Mimo swojej powolności, potrafią zjeść w mgnieniu oka wiele roślin. Ekologiczny sposób na ślimaki to obsypanie działki popiołem i tzw. okurzenie nim roślin.

W maju trzeba pamiętać o zabiegach przeciwgrzybicznych na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. Działania profilaktyczne uchronią rośliny przed parchem, zamieraniem pędów, szarą pleśnią, rdzawieniem liści.

fot. PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *