man-and-woman

Magiczne słowa – słowa, które uciszą każdą domową burzę

Różnica zdań, sprzeczka, awantura lub zwykła kłótnia zdarza się w każdym związku. Dwa ciągle gruchające do siebie gołąbki są tylko w bajkach. Można się kłócić, walczyć o swoje zdanie z zacietrzewieniem, zapamiętale aż awantura osiągnie apogeum. Jeżeli nic nie zrobimy aby w odpowiednim momencie przerwać sprzeczkę, to czekają nas nieuchronnie „ciche dni”. Nikt tego nie lubi. Żadna ze stron nie chce pierwsza przerwać ciszy, wyciągnąć ręki do zgody. Lepiej, łatwiej i przyjemniej uciąć wszystko w zarodku.

Miłość przynosi nam radość, a nienawiść ból. Jeżeli nam to i innym, naszym bliskim. Okazywanie uczuć to jedno a mówienie o nich to drugie. Największy gniew partnera złagodzisz mówiąc mu: „Kocham cię”. Ciepłe i szczere wyznanie miłości to miód na serce. Okaż je partnerowi, gdy widzisz, że ponoszą go nerwy. Nawet, jeśli powodem zdenerwowania nie jest twoje zachowanie, tylko ogólnie zły dzień. Te dwa słowa uświadomią mu, że z problemami nie jest sam, że go wspierasz i rozumiesz. Pozostawiony sam sobie da upust swoim nerwom w inny sposób i kłótnia gotowa.

Nie wstydź się powiedzieć „Przepraszam”, jeżeli czymś obraziłaś, zdenerwowałaś partnera. Tylko głupcy nie potrafią przyznać się do błędu i przeprosić. Masz prawo do popełniania błędów, ale i obowiązek przyznać się do nich i przeprosić. Problem sam nie zniknie, nie przemilczysz go. Wcześniej czy później wyjdzie na jaw cała prawda. Zbierz się w sobie, wyznaj prawdę i powiedz „przepraszam, wybacz mi”. Zobaczysz jaką poczujesz ulgę. Jakby ktoś zdjął Ci ciężar z pleców.

Okazuj wdzięczność za to, co otrzymujesz. Sama oczekujesz przecież wdzięczności za to co dajesz, więc dlaczego inni nie mieliby dostawać tego od Ciebie. Taki mały gest o ogromnej mocy. Podziękuj za śniadanie do łóżka, pomoc w sprzątaniu, kwiatka bez okazji. Zachęcisz tym do jeszcze większej opieki, pomocy. Partner poczuje się dowartościowany, będzie wiedział, że widzisz jak dla Ciebie się stara i będzie starał się jeszcze bardziej.

Magiczne słowa. Uczyli nas tych słów w szkole. Śmialiśmy się z tego. Tak trudno było je wypowiadać. Słowa te nie straciły na swej mocy. Są ważne, a może nawet jeszcze ważniejsze w dorosłym życiu. Agresja rodzi agresję, nasza złość wywołuje złość u innych. Podsumowując: daj innym to, czego sama oczekujesz.

fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *