voodoo

Magia sympatyczna

Każdy z nas żywi lek przed rytuałami voodoo. Strach przed tego typu magią ugruntowały filmy i seriale Hollywoodzkich twórców. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że voodoo w dużym stopniu wykorzystuje magię sympatyczną – czyli magię podobieństw.

Czym jest magia sympatyczna

Sam termin został ukuty przez Jamesa Frazera i zaprezentowany w książce – „Złota gałąź”. Jest to najstarszy rodzaj magii, który wykorzystywały wszystkie cywilizacje. Frazer podzielił magie sygmatyczną na: homeopatyczna oraz przenośną.

Jak to działa

Kapłani kultu voodoo najbardziej kojarzeni są z wykonywaniem laleczek, przypominających człowieka. Laleczka jest składnikiem magii podobieństw. Osoba używająca do praktyk magicznych – magii podobieństw, tworzy figurkę, przypominającą wyglądem osobę, której będzie dotyczyła czynność magiczna. Magia podobieństw zakłada, że cokolwiek uczyni się figurce odczuje to człowiek, do którego figurka jest podobna.

Magia przenośna działa na nieco innych zasadach. Do czynności magicznej potrzebne jest coś związanego z osobą, wobec której ma być zastosowana praktyka magiczna. Może to być cokolwiek: włosy, ubrania, przedmioty często używane lub ulubione. Ten rodzaj magii opiera się na przenoszeniu energii, pomiędzy przedmiotem a jego użytkownikiem – energii, która nigdy nie wygasa, nawet wtedy, gdy przedmiot znajduje się w pewnej odległości od właściciela.

To co sprawia, że kulty wykorzystujące magię sympatyczną, tak bardzo nas przerażają, to nieznajomość technik obrony. Wydaje się, że przed tego rodzaju magią nie można obronić się w sposób skuteczny. Warto jednak wiedzieć, że ofiary kultu voodoo jak i szamanów, zwykle są dodatkowo odurzane narkotykami i truciznami. Zarówno szamani jak i kapłani voodoo posiadają bardzo szeroką wiedzę o wszelkiego rodzaju truciznach i środkach odurzających. Prawdopodobnie to właśnie narkotyki i trucizny są główną bronią voodoo. Magia sympatyczna, jest tu tylko widowiskowym spektaklem, który ma odwrócić uwagę od tego, co naprawdę kryje się za magią kapłanów voodoo.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *