Mapa_mundial_Psoriasis

Łuszczyca – domowe sposoby

Łuszczyca, w potocznym mniemaniu, to choroba nieuleczalna. Wzbudzająca ogólne obrzydzenie, wywołująca uczucie odrzucenia, przez wielu uważana za chorobę zakaźną. Chory zamyka się ze swoją chorobą, wycofuje się z życia publicznego, często popada w depresję. Aby wyleczyć lub przynajmniej zminimalizować objawy choroby, należy poznać jej przyczyny i sposoby skutecznej walki.

Łuszczyca skóry jest powodowana przez czynniki immunologiczne, głównie nieprawidłowe funkcjonowanie limfocytów T. Limfocyty T pomagają chronić ciało przed infekcjami i chorobami. W przypadku łuszczycy limfocyty T stają się bez potrzeby bardzo aktywne, co w rezultacie prowadzi do zapalenia i przyspieszonego cyklu komórkowego. Uwarunkowania do rozwoju łuszczycy są dziedziczone rodzinnie, badania wskazują, że istnieją geny powiązane z tą chorobą.

Poznać przyczynę, później leczyć

Znając przyczyny łuszczycy wiemy już, że podstawą jej leczenia jest regeneracja i odtrucie organizmu, prawidłowa dieta, higieniczny tryb życia, unikanie infekcji, stresu i nadwagi oraz przesuszenia skóry. Prawidłowa dieta, to dieta alkalizująca, czyli spożywanie głównie warzyw i owoców. Dieta, w której białko roślinne i zwierzęce powinno być tylko dodatkiem.

Ziołowe mieszanki lecznicze

Pierwszy etap leczenia łuszczycy powinien polegać na działaniu od wewnątrz. Do tego przygotuj napar z mieszanki ziół. Rzewień, odgrywający tu najważniejszą rolę, liść brzozy, skrzypu, perzu, fasoli oraz akacja to cały zestaw. Po łyżeczce każdego z nich mielimy w ręcznym młynku. Płaską łyżkę mieszanki zalewamy w termosie 1 litrem wrzątku i pozostawiamy na kilka godzin. Aby dokładnie i skutecznie odtruć organizm należy wypijać od 0,5 do 2 litrów naparu dziennie, w zależności od masy ciała osoby chorej. Napar oczyszcza układ moczowy, wątrobę, działa aseptycznie i tonizująco.

Kąpiele, nawilżenie i okłady

Ciepłe kąpiele z dodatkiem wywaru z 1 kg otrąb pszennych złagodzi świąd, zmniejszy liczbę łusek. Skuteczne są również zimne kąpiele miejsc chorych z dodatkiem octu z jabłek.

W leczeniu chorych miejsc niezbędne jest przede wszystkim nawilżanie. Alternatywą dla środków farmakologicznych jest stosowanie olejku arganowego lub oleju kokosowego. Niedoceniany, lecz bardzo skuteczny jest okład z namoczonego mielonego lnu.

Inne lecznicze lub łagodzące naturalne preparaty do nacierania chorych miejsc, to, m.in. sok z aloesu, napar z ziela przewrotnika i krwawnika, olejek z dziurawca, wyciąg z ziela jeżówki, zmielone nasiona wiesiołka dwuletniego.

Aby leczenie przyniosło skutek chory bezwzględnie musi zmniejszyć poziom stresu, unikać stanów zapalnych, unikać ekspozycji na zanieczyszczenia i toksyny. Jednym słowem niezbędny jest powrót do natury, do zdrowego trybu życia.

fot. Wikipedia commons – łuszczyca na świecie

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *