krasnobród

Krasnobród

Krasnobród, malownicze miasteczko położone nad Wieprzem w województwie lubelskim. Nie bez powodu to miejsce nazywane jest „sercem Roztocza”. Mimo, iż znajduje się na obrzeżach Parku Roztoczańskiego. Jest najbardziej znanym ośrodkiem rekreacyjno –wypoczynkowym w tym regionie. To świetne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku.

Latem najpopularniejszym miejscem wypoczynku jest plaża przy zalewie położonym nad rzeką Wieprz, a zarazem w centrum miasta. Woda jest ciepła i czysta. Wydzielone kąpieliska o różnej głębokości oraz łagodny spadek dna zapewniają poczucie bezpieczeństwa dla kąpiących się w nim dzieci. Wodne zjeżdżalnie, wypożyczalnia sprzętu wodnego, bary i restauracje w pobliżu kąpieliska zachęcają do pobytu na plaży. Najważniejsze jednak jest to, że jest tu czysto, a ceny nie odstraszają.

Krasnobród to miasto z długą historią. Prawa miejskie nadano mu po raz pierwszy w XV wieku, w wyniku zmiennych kolei losu miastu odebrano jednak prawa w 1869r. Przywrócono je dopiero w 1995r. Mimo wojen w nienaruszonym stanie przetrwał Zespół Klasztorny z XVII wieku. Barokowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z klasztorem został ufundowany przez żonę Jana III Sobieskiego – Marysieńkę, jako wotum wdzięczności za uzdrowienie. Wystrój godny króla, zapiera dech w piersiach. Cztery boczne ołtarze oraz ołtarz główny wykonał Jan Maucher, wkładając w pracę całe serce.

Bezpośrednio z kościoła wychodzi się do klasztoru, w którym znajdują się: Wystawa z Ziemi Świętej, Muzeum Sakralne oraz Wystawa Maryjna. W podwórzu Zespołu Klasztornego obejrzeć można najdziwniejsze okazy ptaków w Klasztornej Ptaszarni. W oddzielnym budynku znajduje się Muzeum Wsi.

Z Klasztoru, piękną aleją z licznymi kapliczkami, dojdziemy do Kapliczki Na Wodzie. Legenda głosi o cudownych uzdrowieniach po wypiciu wody ze źródła, które wypływa właśnie spod kapliczki.

Ścieżka edukacyjna „Dinozaury”, to kolejna atrakcja przygotowana dla rodzin z dziećmi, wycieczek szkolnych i przedszkolnych. Ci starsi i odważniejsi miło i atrakcyjnie spędzą czas w Parku Linowym.

Miejsc do zwiedzania nie da się w krótki sposób opisać. Kaplica Św. Rocha, Wieża Widokowa z pięknym widokiem na całe miasto i okolicę, kamieniołomy, to tylko kilka z nich. Latem – zalew, zimą – narty, czy deska. Nowy, bezpieczny i niedrogi wyciąg narciarski.

Warto odwiedzić to niewielkie piękne miasteczko, z bogatą bazą noclegową, licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, powstałymi ze względu na mikroklimat o walorach uzdrowiskowych. Doskonałe miejsce tak na wypoczynek aktywny jak i leniwy.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze