zadasdgtgt

Kleopatra i Marek Antoniusz

Kleopatra lubiła zwycięzców, lubiła też zwyciężać. Była ostatnim Ptolemeuszem na tronie Egiptu, władzę dzieliła z bratem, którego według zwyczajów musiała poślubić. Gdy Cezar postanowił włączyć Egipt do Imperium Rzymskiego, Kleopatra miała osiemnaście lat. Była piękna, dobrze wykształcona i bardzo rozsądna. Władała dziewięcioma językami i miała niezwykle wyczucie polityczne.

Epizod bez znaczenia

Młoda, piękna kobieta zawróciła w głowie żołnierzowi – jakim był Cezar, ponieważ na wojnie rzadko ma się okazję widywać piękno. Cezar został w Egipcie dłużej niż planował, oczarowany urodą kochanki. Z tego związku urodziło się dziecko – syn, który miał objąć tron Egiptu. Cezar musiał wracać do Rzymu, lecz poprosił swoją kochankę, by tam go odwiedziła. Kleopatra spędziła więc w Rzymie pewien czas, jednak musiała uciekać, gdy Cezar został zamordowany. Czekał ją zupełnie inny los.

Przeznaczenie

Marek Antoniusz, tak jak i Cezar był człowiekiem wojny. Doskonałym żołnierzem, który potrafił walczyć i myśleć, który pragnął zbudować imperium i stworzyć własną dynastię. Nie troszczył się natomiast nadmiernie o moralność. Po śmierci Cezara został jednym z członków triumwiratu – sprawował rządy nad Imperium Rzymskim. Kleopatrę poznał w 42 r. p.n.e., w Tarsie. Według relacji historyków, była to miłość pełna pasji, której brakowało kalkulacji, z jakiej znana była Kleopatra. Królowa urodziła Markowi Antoniuszowi bliźnięta, jednak ten porzucił ją, by pojechać do Rzymu. Tam ożenił się z siostrą Oktawiana – Oktawią. Z tego związku urodziła się córka. Jednak najwyraźniej Marek Antoniusz nie potrafił zapomnieć o Kleopatrze. Wykorzystał kolejną kampanię wojenną, by spotkać się z królową, a ta zadbała już o to, by jej kochanek nigdy jej nie opuścił. Prawdopodobnie w 37 roku. Marek Antoniusz i Kleopatra zawarli małżeństwo. Oczywiście w świetle prawa rzymskiego wódz miał już żonę. Popełnił więc bigamię, wiążąc się z Kleopatrą. Kochankowie nie zwracali jednak uwagi na świat, wspólnie tworząc podstawy imperium oraz ciesząc się swoim towarzystwem. Jednak ich szczęście trwało zaledwie siedem lat. Marek Antoniusz został pokonany przez Oktawiana w bitwie pod Akcjum, a widmo hańby sprawiło, że w sierpniu 30 r. p.n.e. ten odważny żołnierz popełnił samobójstwo. Kilka dni później to samo zrobiła Kleopatra.

Czy miłość pięknej królowej i Marka Antoniusza była prawdziwa? Kleopatra wierzyła w sny i przepowiednie. We śnie poznała swoją jedyną prawdziwą miłość – Marka Antoniusza. Dlatego wałczyła o niego, a kiedy przegrała, postanowiła się zabić. Mówi się, że królowa bardzo często miała prorocze sny oraz dar jasnowidzenia. Przewidziała śmierć Cezara i klęskę pod Akcjum. Jednak jak widać nawet jasnowidzący, nie potrafią zawsze ochronić się przed złem. Marek Antoniusz naprawdę kochał Kleopatrę. Dla niej opuścił legalną żonę i swoją ojczyznę. Dla niej złamał swoje zasady i to ją uważał za najlepszą część swojego życia.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *