waterwheel-2788570_1280

Kalendarz biodynamiczny w naszym ogrodzie

Kalendarz biodynamiczny, to kalendarz księżycowy, który znacznie różni się od kalendarza słonecznego. Kalendarz ten oparty jest na zmianie położenia ciał niebieskich oraz na zodiaku. Każdego roku opracowywany jest od nowa, ponieważ każdy rok ma nowy układ gwiazd i planet.

Znaki zodiaku podzielono na cztery żywioły: ognia, powietrza, ziemi i wody. Każdy żywioł oferuje inną energię. Oprócz znaków zodiaku i przypisanym im żywiołom, kalendarzem biodynamicznym rządzą fazy księżyca. I tak:
 • gdy Księżyca przybywa (do pełni) możemy: sadzić, siać oraz zbierać owoce do natychmiastowego spożycia. Te rośliny które wysadza się tuż przed pełnią (w okresie około 2 dni) dają największe plony,
 • w fazie od pełni do nowiu, gdy księżyca ubywa najlepiej: zbierać owoce do przetworów, przeprowadzać żniwa i wszelkie zbiory, ciąć drzewa owocowe i żywopłoty.
Księżyc w poszczególnych znakach zodiaku daje kolejne wskazówki ogrodnikom:
 • Księżyc w trygonie ognia (Baran, Lew, Strzelec) – daje najlepszy czas na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, jakimi poddajemy rośliny użytkowe: owoce, warzywa, nasiona. To najlepszy okres na pozbycie się chwastów, opryski oraz uzdatnianie gleby,
 • Księżyc w znakach trygonu ziemi (Panna, Koziorożec, Byk) – daje najlepszy czas na pielęgnację oraz zbiór roślin, których plonem są ich części podziemne. To także doskonały okres na cięcie drzew,
 • Księżyc w trygonie wody (Rak, Skorpion, Ryby) – daje znak, że powinno się siać oraz pielęgnować wszelkie rośliny, których plonem są liście (czyli warzywa liściaste i zioła). To czas, w którym nie zbiera się żadnych plonów,
 • Księżyc w trygonie powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik) – zapewnia najbardziej optymalny okres na zasianie roślin kwiatowych, a kwiaty ścięte w tym czasie długo utrzymują świeżość oraz pachną bardzo intensywnie. W tym okresie można też zbierać rośliny, których plonem są liście.
Rośliny, które się wspierają

Rośliny podczas wzrostu i życia wydzielają pewne substancje – fitoncydy. Sprawiają one, że pewne rośliny wspieraj się żyjąc obok siebie, a pewne czują się w tej samej grupie nieszczęśliwe i stłamszone.

Kiedy sadzi się rośliny obok siebie powinno się uwzględnić ich wzajemne wpływy. W każdej uprawie biodynamicznej wykorzystuje się wiedzę o relacjach pomiędzy roślinami, nie tylko w celu zwiększenia plonów, ale także w celu chronienia roślin przed pasożytami i chorobami.

Rośliny odstraszające szkodniki
Szkodniki mogą zostać odstraszone przez niektóre rośliny:
 • motyle bielinki odstrasza: szałwia, hyzop i tymianek,
 • myszy odstrasza mięta, gorczyca i oleander,
 • przędziorki odstrasza por, czosnek i cebula,
 • ślimaki odstrasza begonia oraz czosnek,
 • mszyce odstraszą: szczypiorek, wrotycz, anyż, czosnek, kolendra i mięta,
 • nornice odstraszy: czosnek i nostrzyk czarny,
 • mrówki odstraszy: mięta, lawenda i majeranek.

Szachownica chroni Lilie przed chorobami i szkodnikami. Hyzop lekarski, rosnący w pobliżu krzewów winogron podwaja ich plony. Doskonałym sąsiadem dla każdej rośliny są: rumianek i dziewanna.

W pobliżu drzewek i krzewów owocowych nie zaleca się siania i sadzenia: ostróżek, pełników, miłka wiosennego, orlików, peonii, powojników, sasanek oraz zawilców. Drzewa i krzewy rosnące w pobliżu dobrych roślin dają większe plony, a owoce są smaczniejsze.

Uprawy biodynamiczne nie stosują nawozów zwierzęcych nieprzetworzonych, bazując na kompoście, jako najlepszym rodzaju nawożenia. W przypadku, gdy zachodzi konieczność oprysków, stosuje się wywary z roślin odstraszających i niszczących szkodniki. Doskonałej klasy odżywką dla roślin, która jednocześnie zwalcza wiele uciążliwych pasożytów, jest wyciąg z fermentującej pokrzywy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *