handshake-3382503_1920

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Ludzie stali się mniej wrażliwi, a może po prostu mniej ufni. Częściej można spotkać się z niezrozumieniem, niż ze współczuciem i propozycjami pomocy. Co ciekawe zaczęliśmy się bać bliskich, znajomych i przyjaciół, a szukamy wsparcia u nieznających nas ludzi w internecie. Boimy się, że znajomi, przyjaciele, a nawet rodzina, wykorzystają nasze zwierzenia, aby nas zranić. Obcy człowiek w internecie jest dla nas lepszym przyjacielem, niż ten, którego znamy w życiu realnym.

Nie tylko młodzi ludzie szukają przyjaciół w internecie, brak zaufania do przyjaciół z realnego świata, dopada też coraz częściej starsze pokolenie. Zaczyna ono dostrzegać, jak wiele fałszu jest dookoła. Jak wielu ludzi kłamie i oszukuje, po to, by wydawać się kimś lepszym, zarobić więcej pieniędzy, wykorzystać cudzą pracę i doświadczenia, przypisać sobie cudze zasługi…

Przyjaciele ze świata realnego

Jest takie przysłowie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Tyle, że trudno zaplanować czas próby, a gdy on nadejdzie, chcemy mieć wsparcie. Nie chcemy zastanawiać się, czy możemy liczyć na naszych przyjaciół, czy nie ma sensu im się zwierzać i oczekiwać wsparcia, bo nie spotkamy się ze zrozumieniem.

Najważniejszą rzeczą spajającą ludzi jest podobieństwo charakterów i zainteresowań. Nie tylko w związkach ważne jest podobne spojrzenie na świat i ludzi. W przyjaźni jest to także bardzo ważna sprawa. Przyjaciel to osoba, która patrzy na świat tak jak ty. Nawet jeśli fascynuje cię odmienność, zachwycają ludzie podchodzący do życia inaczej, mający inne cele i priorytety, nie próbuj robić z nich przyjaciół. Będą to bowiem przyjaciele „na siłę”. Teoretycznie inne spojrzenie na świat, może ci pomóc rozwiązać problemy, z którymi sobie nie radzisz, ale to tylko teoria. Praktyka jest inna. Osoba, która inaczej patrzy na świat, po prostu może nie zrozumieć twoich problemów. Będzie miała skłonność do oceniania ciebie i twojego postępowania. Nie będzie szukała dla ciebie dobrych dróg, bo jest zbyt mocno skoncentrowana na analizowaniu twoich błędów. To nie musi być zła osoba. Po prostu nie będzie umiała cię zrozumieć, właśnie dlatego, że jest inna, że inaczej widzi świat. Twoje problemy mogą się jej nawet wydawać karą za „grzechy”. Tak to już jest, że ocenianie przychodzi nam łatwiej niż „wchodzenie w cudzą skórę”.

Ktoś podobny do ciebie nie będzie oceniać, będzie szukać rozwiązań. Udzielenie ci pomocy to dla niego wyzwanie, będzie chciał ci pomóc. Może nawet przekraczać własne granice, by być dla ciebie wsparciem.

Przyjaciele z sieci

Dawno, dawno temu, przed „dobą internetu”, byliśmy skazani na przyjaźnie i znajomości jedynie z ludźmi, którzy mieszkali w pobliżu. Tych, których poznawaliśmy w szkole, czy w pracy, z którymi spotykaliśmy się na co dzień. Dziś jest inaczej. Można znaleźć przyjaciela, który mieszka na drugim końcu świata. Dzięki translatorom nie istnieje bariera językowa. W języku angielskim można porozmawiać praktycznie z każdym.

Nauczyliśmy się bez skrępowania opowiadać o swoich najintymniejszych sprawach publicznie, na forach mających tysiące użytkowników. Czujemy się bezpieczni i anonimowi. Mamy pewność, że nasze prywatne sprawy nie będą omawiane w sąsiedztwie. Czasem co prawda można spotkać hejtera, który jeszcze bardziej zdołuje, ale też wbrew pozorom może pomóc, w znalezieniu dobrego rozwiązania naszych problemów.

Przyjaciele w sieci zawsze są dostępni, zawsze mają dla nas czas. Nie ma obawy, ze nas obgadają i zepsują nam opinię, a nawet jeśli nas obgadają, nie będziemy o tym wiedzieć.

Przyjaciel ze świata realnego, czy przyjaciel z sieci?

Osobom, które pamiętają jeszcze „stary świat” i jego zasady, często trudno sobie wyobrazić, że można nawiązać trwałe i prawdziwe przyjaźnie z ludźmi, których nigdy nie spotkało się w świecie realnym. Jeśli jednak spróbujecie nawiązać przyjaźń przez sieć, może się okazać, że to świat realny nas ogranicza. Tak naprawdę w sieci masz okazję spotkać ludzi, których nie masz szans poznać w świecie realnym, bo nigdy byście się nie spotkali. Możesz poznać kogoś podobnego do ciebie, kto mieszka na drugim końcu świata. Taka osoba będzie jednak dla ciebie wsparciem, bo patrzy na świat tak jak ty. Te same rzeczy się dla niej liczą. Bariera kulturowa, czy językowa, to tak naprawdę żadna przeszkoda. Zawsze liczy się takie samo podejście do świata i jego wyzwań. Każdy człowiek spotyka się z tymi samymi problemami i wyzwaniami.

Jak znaleźć prawdziwą przyjaźń?

Na pewno nie należy stwarzać sobie barier i mówić, że przyjaciel z sieci jest „mniej prawdziwy”. Osoba, którą poznajesz w sieci to realna osoba. To nie jest część gry. Może to być ktoś, kto kłamie, oszukuje, opowiada bajki, ale… tak samo jest w świecie realnym. Równie łatwo w tak zwanym „realu” spotkać kłamcę, oszusta, kogoś, kto chce nas tylko wykorzystać.

Prawdziwy przyjaciel patrzy na świat tak jak ty. Nie przerobisz kogoś, kto ma zupełnie inne spojrzenia na świat w prawdziwego przyjaciela. Będziecie się mijać, nie będziecie się rozumieli. Przyjaciel musi cię rozumieć. Osoba, która na świat patrzy inaczej, która ma inne zasady, może być fascynująca, ale nie będzie twoim przyjacielem na „dobre i na złe”. Nie ma na to szansy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *