miłość

Jak znaleźć miłość?

Czy miłość gwarantuje szczęście? Czy przyjaźń to wystarczająca podstawa dla zbudowania dobrego związku? Szukając życiowego partnera zazwyczaj nie kierujemy się rozsądkiem, lecz emocjami. Rozsądek uważa się za wroga miłości. Jednak nawet najbardziej rozsądne osoby czasem tracą głowę dla najmniej odpowiedniego partnera. Czy można znaleźć tego „właściwego mężczyznę” albo „właściwą kobietę”? Jak kogoś takiego rozpoznać?

miłość
Jak kochają nastolatki?

Wszystkie nastolatki, czy to chłopcy, czy dziewczęta, zakochują się przede wszystkim w tym co widzą. Nie trzeba więc aż tak wiele, by się zakochać w wieku 16 lat. Wystarczy, że ktoś ma ładne oczy, włosy, czy jest wysoki. Większe powodzenie mają chłopcy odważni, łamiący przepisy, nawet cwaniacy, niż ci spokojni, cisi i osiągający bardzo dobre wyniki w nauce. Tak to już jest, że nastolatki „kochają oczami”.

Miłość „dojrzała”

Wraz z upływem lat przybywa doświadczeń (i tych dobrych i tych złych), zmienia się też podejście do miłości. Stopniowo zaczyna się zauważać, że być może miłość, nie jest rzeczą niezbędną w związku. Myśli się o zbudowaniu trwałej relacji. Spędzeniu z kimś życia. Miłość nie wydaje się już tą najważniejszą rzeczą. Szuka się po prostu kogoś, kto będzie odpowiedni. Miłość jest traktowana trochę jak przyprawa, która może być, jednak żeby danie było smaczne, nie jest niezbędna. Gdy zaczyna dominować rozsądek, czasem popełnia się poważny błąd.

Równie łatwo zakochać się w biednym jak i w bogatym?

Rozsądne podejście do miłości to założenie, że przyszły partner powinien być dobrze sytuowany. Problemy finansowe zabijają ponoć najlepsze związki i największe miłości, po co więc utrudniać sobie budowanie trwałej relacji? W końcu tak samo łatwo jest zakochać się w bogatym, jak i w biednym. Z tym że jeśli wybierze się bogatego nie będzie się miało problemów na wstępie i miłość pojawi się szybciej. Nic tak łatwo nie zabija miłości jak głód i bieda. Jest to jakaś teoria, ale niestety obarczona sporym błędem. To, że nie brakuje pieniędzy nie znaczy, że będziemy szczęśliwi. Partner wybrany, tylko ze względu na status majątkowy, może być osobą głupią, z którą jakakolwiek komunikacja nie jest możliwa. Może być egoistą, okrutnikiem, kimś kto nie jest w stanie być wierny jednej kobiecie… Może też uważać, że skoro to on wnosi do związku pieniądze jego partner jest jego własnością i ma robić to co się mu każe. Jak widać pieniądze nie są gwarantem udanego związku.

To będzie udany związek, bo jemu bardziej zależy

Strach przed popełnieniem błędu przy wyborze życiowego partnera może też skłonić do tego, by wybrać rozsądnie, zamiast kierując się sercem. Kobiety, które do wyboru partnera podchodzą z rozsądkiem, także mogą popełnić błąd. Jeśli wybiera się partnera tylko z tego powodu, że jest on bardziej zaangażowany w związek, że zależy mu bardziej, także łatwo można się pomylić. Ludzie się zmieniają i jest to jedna z rzeczy, z którą trzeba się liczyć. Bardzo często ten z partnerów, który jest bardziej zaangażowany w związek, w pewnym momencie zaczyna czuć się oszukany. Uczucie frustracji prowadzi do działania mającego na celu „odegranie się”, za „brak uczuć”.

Czy jest ktoś idealny dla ciebie?

Prawdopodobnie ideał nie istnieje, ale istnieje możliwość dopasowania się do siebie. Jeśli przez miłość będziemy rozumieli okazywanie sobie szacunku, troskę, przyjaźń, szacunek i zrozumienie, szukać należy właśnie tego w partnerze. Jednak nie wolno pozostawać obojętnym. Dwie strony powinny się szanować, lubić swoje towarzystwo, dobrze czuć się ze sobą. Nie ma związku bez kompromisów. Trzeba akceptować i rezygnować. Nie wolno tylko tracić siebie. Partner powinien także akceptować i rezygnować, dopasowywać się. Miłość to nie jest coś co pojawia się nagle, choć tak właśnie się o niej myśli.

Zauroczenie jest nagłe. Miłość potrzebuje czasu i pracy. Najlepiej jeśli miłość łączy się z przyjaźnią, ale także z czymś co nazywa się „chemią”, czyli wzajemnym przyciąganiem. Sprawy ciała są w dobrych związkach tak samo ważne jak sprawy ducha. Partnerzy powinni dopasować się do siebie. Wtedy związek będzie dobry i trwały.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *