1prusak

Jak walczyć z prusakami w domu

Prusaki to jedne z najbardziej obrzydliwych insektów biegających. Posiadają niesamowite zdolności przetrwania. Potrafią bez pożywienia przetrwać nawet kilka tygodni. Wówczas tak „zasychają”, stając się cienkie, jak kartka papieru. Wędrując po całym domu roznoszą bakterie i zarazki. Ich ulubione miejsca to łazienka, kuchnia, spiżarnia. Z łatwością przenoszą się z mieszkania do mieszkania najmniejszymi szparami i bardzo szybko się rozmnażają.

Zanim na dobre zagnieżdżą się w naszym domu, najpierw wysyłany jest tzw. zwiadowca. Bada grunt, po czym sprowadza całą „rodzinę”. Gdy zauważysz pierwszego osobnika, zabij go. Prusaki prowadzą nocny tryb życia i właśnie wtedy należy ich szukać w celu podjęcia walki.

Jest bardzo dużo środków chemicznych, które zwalczają prusaki. Mogą one jednak być szkodliwe dla ludzi i wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego warto wypróbować ekologiczne, domowe sposoby walki z tymi szkodnikami.

Prusaki oddychają przez skórę, w której znajdują się kanaliki oddechowe. Spryskanie głowy, odwłoka lub podbrzusza owada kilkoma kroplami wody zmieszanej z mydłem, to dla niego pewna śmierć. Zatkają się ich kanaliki. Prusak ucieka i po kilku minutach umiera. Martwe lub tylko podduszone insekty należy natychmiast zebrać i zutylizować.

Można również przygotować na nie pułapkę. Mieszamy mąkę, biały cukier i niegranulowany kwas borowy w równych dawkach. Cukier to wabik na insekty, mąka powoduje jego zesztywnienie a kwas go zabija. Taką przynętę umieszczamy w ulubionych miejscach przebywania prusaków takich jak: szafki kuchenne, okolice lodówki, piekarnika, w łazience lub spiżarce. Pułapki muszą być odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi i zwierzętami domowymi.

Naftalina, choć jej zapach nie jest dla nas przyjemny, również świetnie pomoże pozbyć się niechcianych lokatorów. Insekty nie lubią jej zapachu. Porozkładaj ją w różnych miejscach, a same się wyprowadzą.

Walka z prusakami musi być prowadzona co najmniej sześć tygodni. Po czym należy działać prewencyjnie. Zabezpiecz kratki wentylacyjne i okna gęstymi moskitierami. Jedzenie przechowuj w zamykanych pojemnikach i utrzymuj czystość w domu.

fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *