zaskórniki

Jak się pozbyć zaskórników?

Zaskórniki to zmora nastolatków, ale nie tylko oni narzekają na ten problem. Często tendencja do zaskórników, która pojawiła się w okresie dojrzewania, zostaje z nami na całe życie.

ZASKÓRNIKI – SKĄD SIĘ BIORĄ?

Zaskórniki czy wągry tworzą się w zaczopowanych gruczołach łojowych. Wystarczy martwy naskórek, odrobina sebum i problem gotowy. Gruczoły łojowe produkują sebum, które tworzy na skórze cienką maskę ochronną. Gdy wytwarzana jest nadmierna ilość sebum, dochodzi do zanieczyszczenia i tak powstają zaskórniki.

PROFILAKTYKA

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Sekretem jest bardzo dokładna higiena i pielęgnacja. Resztki kosmetyków, martwy naskórek, zanieczyszczenia stanowią idealną pożywkę do tworzenia się zaskórników. Wrogiem skóry skłonnej do powstawania wągrów są kosmetyki wysuszające, preparaty z alkohole, mydło, resztki kosmetyków i wszelkie zanieczyszczenia. Ważnym zabiegiem profilaktycznym na zaskórniki jest usuwanie martwego naskórka, ale tylko łagodnymi, naturalnymi produktami. Nie można zapominać o przywracaniu skórze po każdym zabiegu właściwego pH. Pomogą w tym toniki, płyny micelarne. Olej kokosowy, masło kakaowe, parafina, ekstrakt z alg i wszelkie tłuste kremy zatykają pory, należy zdecydowanie wyeliminować. Dobrze sprawdzą się preparaty przeciwtrądzikowe.

DOMOWE SPOSOBY

Jeżeli problem zaskórników nie jest bardzo nasilony, w codziennej walce z nimi można wypróbować domowe sposoby. Zalecane są wszelkie maseczki ściągające.

Zmielone płatki owsiane z odrobiną wody wmasowuje się w skórę. Taka maseczka na zaskórniki jest delikatna i oczyszczająca. Rozgnieciony na papkę ugotowany ziemniak nakłada się na 10-15 minut, po czym należy go zmyć. Ukojenie odczuwalne jest natychmiast. Sprzymierzeńcem jest również węgiel aktywny. Można użyć tego w kapsułkach lub tabletkach. Rozgniecione tabletki lub proszek z kapsułki z odrobiną przegotowanej wody(konsystencja pasty) ma świetne działanie antybakteryjne, matowi skórę, zwęża pory i oczyszcza.

KIEDY DO SPECJALISTY?

Jeżeli domowe sposoby na zaskórniki nie przynoszą efektu, a problem się nasila, należy udać się do specjalisty. Dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, kosmetyczka pomoże rozwiązać problem. Nie powinno się z tym czekać zbyt długo. Zaskórnik nie usunięty na czas, zatkane nim pory są początkiem paskudnej, ropnej krosty, pryszczy. A to już tylko chwila do trądziku.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *