przeziebienie

Jak się pozbyć uporczywego przeziębienia – domowe sposoby

Jesień i zima, to czas przeziębień, kaszlu, kataru. Niby nic groźnego, ale w efekcie zwykłe przeziębienie potrafi nam pokrzyżować plany, uprzykrzyć życie, zniechęcić do wszystkiego. W natłoku obowiązków nie zawsze mamy czas, by pójść do lekarza. Musimy ratować się „na własną rękę”. Jest wiele leków, które możecie kupić w aptece, tutaj chcę przedstawić domowe sposoby, na pozbycie się przeziębienia.

Najważniejsza zasada – szybka reakcja

Szybka reakcja już przy pierwszych objawach (dreszcze, kaszel, katar, podwyższona temperatura). Poświęćmy dwa lub trzy dni urlopu na kurację. Zaczynamy od porządnego wygrzania się. Przygotowujemy gorącą kąpiel z dodatkiem, np.: wywaru z gorczycy (silnie rozgrzewa), soli morskiej (łagodzi bóle mięśni, często towarzyszących przeziębieniu), olejku eukaliptusowego lub sosnowego (udrożnia nos, zatoki i działa antyseptycznie). Gorąca kąpiel, a co za tym idzie podwyższenie temperatury ciała, pomaga zabijać wirusy przeziębienia, a przynajmniej hamuje ich rozmnażanie się.

Po gorącej kąpieli możemy, dla wzmocnienia efektu rozgrzania, nasmarować stopy, klatkę piersiową i plecy, maścią kamforową. Nie tylko rozgrzewa, ale również doskonale inhaluje. Zakładamy ciepłą pidżamę, skarpetki i kładziemy się w łóżku. Gdy tylko się spocimy przychodzi czas na zmianę bielizny. Nie powinno się pozostawać w mokrej piżamie. Wraz z potem „wychodzi” z nas przeziębienie. Nierzadko, w ciągu jednego dnia/nocy, należy kilkakrotnie zmieniać bieliznę.

Druga zasada – unikać odwodnienia

Dużo pijemy! Ciepła herbata z miodem i cytryną, pożywny, domowy rosół, mleko z miodem i czosnkiem, przyspieszą powrót do zdrowia, zapobiegną odwodnieniu przy silnym poceniu się i przywrócą siły witalne.

Dokuczliwy kaszel złagodzi domowy syrop z cebuli lub z buraków. Warzywa te dostarczają bardzo dużą dawkę witamin, zwłaszcza witaminy C, tak niezbędnej w walce z przeziębieniem. Syrop działa łagodząco i wykrztuśnie.

Gdy nos straci swoją drożność, nie wydmuchuj go na siłę. Silne ciśnienie uzyskane w ten sposób cofa śluz do zatok, tym samym przenosząc i rozprzestrzeniając wirusa w naszym organizmie. Użyj soli fizjologicznej do odetkania go. Wdychaj olejki eteryczne zaaplikowane na chusteczkę lub poduszkę.

Dla wzmocnienia i przyspieszenia kuracji spożywaj dużą ilość białych pieczarek. Mają one silne działanie powodujące wzrost odporności, tak potrzebne w przypadku przeziębienia. Jest to dość nowe odkrycie badaczy i naukowców. Są to tzw. surojadki. Można je jeść w każdej postaci.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *