appetite-1239063_1280

Jak przyśpieszyć metabolizm?

Metabolizm, czyli przemiana materii, może mieć różne tempo. Zależy ono od wielu czynników, takich jak: wiek, dieta, geny, styl życia, stan zdrowia… Osoby z szybkim metabolizmem mogą bez obaw spożywać duże ilości jedzenia i cieszyć się nienaganną sylwetką. Nie muszą zbytnio się starać, by być szczupłym.

Wolny metabolizm, to powód odkładania się tkanki tłuszczowej, a w efekcie nadwagi. Wyrzekamy się ulubionych przysmaków, odejmujemy od ust część posiłku, a mimo to tyjemy lub nie możemy schudnąć. Ćwiczenia, diety – cud, głodówki, suplementy nie dają kompletnie nic. Mamy wtedy dwa wyjścia: siąść, płakać i zagryzać słodyczami swój problem, czego szczerze nie polecam lub przyspieszyć swoją przemianę materii. I takie podejście do problemu jest chyba najwłaściwsze.

Jest wiele sposobów aby nasz metabolizm znacznie przyspieszył:
  1. Aktywność fizyczna, to podstawa. Niekoniecznie od razu siłownia. Zwykłe ćwiczenia tlenowe, czyli spacer, jazda na rowerze, jogging czy pływanie przyspieszą bicie serca i oddech. Nasze ciało i mięśnie otrzymują więcej utlenionej krwi. Taki wysiłek podnosi 20-krotnie metabolizm w porównaniu do stanu spoczynku (przed rozpoczęciem ćwiczeń). To brzmi chyba motywująco!
  2. Regularne, małe, łatwe do strawienia posiłki, 4-5 razy dziennie w równych odstępach czasu. Organizm nauczy się w ten sposób, że nie musi zwalniać tempa metabolizmu, aby zaoszczędzić składniki odżywcze na później. Nie gromadząc zapasów unikniemy rozrostu „boczków” lub inaczej zwanych „oponek”. Śniadanie na dobry start, powinno być pożywne, a kolacja skromna, lekka, najpóźniej na 2-3 godziny przed snem.
  3. Odpowiednie przyprawy, takie jak: imbir, papryczka chili, majeranek, kminek ułatwiają trawienie i przyspieszają metabolizm. Imbir i papryczki chili nasilają termogenezę, która ma znaczący wpływ na tempo metabolizmu.
  4. Nawodnienie organizmu nie pozostaje bez znaczenia. Woda rozrzedza treści żołądkowe, przez co następuje szybsze wydalanie strawionego pokarmu. Przez nasze jelita powinno przepłynąć dziennie ok. 2 litrów płynów. Zielona herbata i kawa, co prawda nie nawadniają naszych komórek, ale przyspieszają wydzielanie soków żołądkowych, przez co metabolizm przyspiesza.
  5. Unikajmy drastycznych, niskokalorycznych diet. To pierwszy krok do spowolnienia przemiany materii. Nasz mózg włącza tryb oszczędnego gospodarowania energią, zwalnia przemianę materii, bo nie wie, kiedy dostarczymy mu następną porcję posiłku. Błędne koło i efekt jojo mamy zagwarantowany.

Zdrowe posiłki, płyny w odpowiedniej ilości, ruch pomogą nam przyspieszyć metabolizmu. Bez tego nie ma szansy na zrzucenie zbędnych kilogramów. Nie poskutkuje żadna dieta. Odchudzanie przy wolnym metabolizmie, to walka z wiatrakami.

Jedna odpowiedź

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *