zjsjsjdkjsdjsjdjsjd

Jak przygotować dziecko do wakacyjnej podróży?

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a co za tym idzie wycieczki, podróże. Do wakacyjnej podróży z dzieckiem należy się właściwie przygotować. W innym wypadku, zamiast radości ze wspólnie spędzonego czasu, narażamy się na zdenerwowanie, sprzeczki, kłótnie.

Szczególnie trudne są wyjazdy z małym dzieckiem w przedziale wiekowym od pół roku do 4 lat. Do wakacyjnej podróży z takim dzieckiem warto wybrać noc. Przed wyjazdem w porze snu, malucha należy wykąpać, nakarmić, ubrać w wygodną pidżamkę. Przykryj dziecko lekkim kocykiem i zabezpiecz główkę przed obijaniem tzw. poduszką „bananem”.

Są plusy i minusy nocnej podróży. Plus jest taki, że drogi mniej zatłoczone, dziecko śpi a my spokojnie jedziemy. Minus jest taki, że następny dzień jest dla nas stracony. Musimy odespać zarwaną nockę. I jeden dzień urlopu przepadł.

Decydując się na podróż w dzień zasady są zupełnie inne. Wybierajmy boczne drogi, mniej uczęszczane, takie, gdzie bez przeszkód możemy się zatrzymać w każdej chwili. Poza tym, w sezonie wakacyjnym, codziennością są korki na autostradach. To mało komfortowe i dla nas, i dla naszego dziecka.

W zasięgu ręki miej odpowiedni zapas mało słodkiego picia, dietetyczne przekąski (najlepiej pokrojone w kostkę owoce), chrupki, mokre chusteczki i inne środki higieniczne (pieluchy), kocyk, ubrania na zmianę i apteczkę przygotowaną specjalnie dla naszego malucha. Zasłoń czymś okna, najlepiej specjalnymi zasłonkami.

Dla młodszych dzieci przygotuj pluszaki, grzechotki, gryzaki, smoczek lub inne „przykuwacze uwagi”. Starszym możesz włączyć ulubione słuchowisko lub czytać ciekawą książeczkę. Luksusem jest oczywiście DVD ale i to możemy zastąpić, np. zwracając uwagę dziecka na pejzaże za oknem, zwierzęta lub przejeżdżające samochody. Wspólny śpiew, wyliczanki, zgadywanki czy gry słowne rozbawią dziecko. Gdy nie będzie znudzone, to nie będzie płakać, marudzić i dopytywać: „Dalego jeszcze?”

Każdy postój wykorzystaj na zabawę ruchową, skorzystaj z toalety, żeby nie robić dodatkowych przystanków, gdy nasz brzdąc zrobi sobie drzemkę. W tym czasie można pokonać dość długi dystans.

Wakacyjna podróż to duże wyzwanie dla rodziców i dla dzieci. Zaplanujmy ją odpowiednio do wieku dziecka aby nie była powodem złych wspomnień.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *