dziąsła

Jak dbać o dziąsła

W okolicach pięćdziesiątego roku życia spory procent kobieta zaczyna mieć problemy z dziąsłami. W porównaniu z mężczyznami, to właśnie częściej kobiety dosięga ten problem. Choć jest on poważny i nasila się z wiekiem, nikt nas tym nie bombarduje tak, jak opowieściami o cellulicie. Cellulit, to problem estetyczny, a zaniedbane dziąsła mogą doprowadzić do poważnych schorzeń.

Dobro z warzywniaka

Wiele owoców i warzyw poza tym, że dostarczy nam sporo witamin, pomaga utrzymać higienę jamy ustnej.

Kalarepa jest źródłem witaminy C, która dba o tkankę łączną dziąseł. Jedną bulwę pokrój na paseczki i zjadaj między posiłkami. To połowa dziennego zapotrzebowania na witaminę C i jednocześnie doskonały sposób na wyczyszczenie zębów po posiłku.

Innym dobrodziejstwem dla dziąseł jest kalafior. W czasie chrupania surowych różyczek kalafiora, masujesz dziąsła, wzmacniasz zęby, poprawiasz wchłanianie wapnia, a to dzięki dostarczeniu witaminy K. To właśnie ona odpowiada za wzmocnienie osadzenia zębów w dziąsłach. Poza tym chrupanie kalafiora czyści zęby za osadów, jak gumka.

Zamiast niezdrowych przekąsek, między posiłkami chrup do woli rzodkiewki. Krzem i siarka zawarta w rzodkiewkach niszczy bakterie znajdujące się w kieszonkach dziąseł, przez co je wzmacnia. Są zdrowe i mają niewiele kalorii.

Ważny dla zdrowia dziąseł jest właściwy poziom pH w jamie ustnej. O to zadbają brzoskwinie. Zasadowy odczyn brzoskwini zneutralizuje zakwaszoną bakteriami śluzówkę. Jedzenie brzoskwiń między posiłkami, powoduje wytwarzanie większej ilości śliny, która neutralizuje szkodliwe kwasy.

Uważaj na napoje

Unikaj słodzonych napojów. Kofeina i teina również nie sprzyja zdrowiu dziąseł. Po każdej filiżance kawy lub herbaty wypłucz jamę ustną lub zjedz jedno z wymienionych wyżej warzyw. Jako wzmocnienie dziąseł przygotuj koktajl z niekwaśnych owoców i warzyw, na bazie jogurtu lub mleczka kokosowego. Możesz użyć banana, mango, melona, selera, szpinaku lub buraka.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *