zadasdasdas

Jak chronić skórę przed słońcem

Kto z nas nie lubi wygrzewania się na plaży czy w ogrodzie w piękny słoneczny dzień. Dla niektórych to jedyny sposób wypoczynku. Słońce ma korzystny wpływ pod warunkiem rozsądnego i umiejętnego korzystania z niego. Promienie słoneczne biorą udział w syntezie witaminy D, która zapobiega krzywicy, chorobom systemu odpornościowego i układu krążenia. Słońce ma pozytywny wpływ na samopoczucie i dobry humor. Kąpiele słoneczne mają wiele zalet, ale trzeba też nauczyć się chronić skórę przed słońcem.

Nie można z opalaniem się przesadzać. Nadmierna i nieodpowiednia ekspozycja na słońce stanowi prawdziwe zagrożenie. Niezbędna jest odpowiednia ochrona.

Pierwszą rzeczą, która pomaga chronić skórę przed słońcem jest odpowiednie ubranie i kapelusz z szerokim, zasłaniającym ramiona rondem. Coraz popularniejsze są ubrania fotoochronne, zawierające filtr słoneczny UPF(ultraviolet). Ubrania takie wykonane z są bardzo gęsto tkanego materiału w jasnym kolorze. Zalecane są zwłaszcza dla dzieci. Są one bezbronne wobec szkodliwych promieni UV, bo spędzają najwięcej czasu na zewnątrz.

Wybierając się na plażę przed poparzeniem skóry uchroni nas preparat z odpowiednio dobranym filtrem. Produkty przeciwsłoneczne powinny chronić nas przed promieniami UVB i UVA. Najlepiej sprawdzą się w tej roli preparaty zawierające filtry lub ekrany organiczno – mineralne. Tworząc na skórze ochronną warstwę, absorbują i odbijają promienie ultrafioletowe jak lustro. Mają szerokie spektrum działania i są fototrwałe, dzięki czemu stanowią najlepszą ochronę dla dzieci. Wybierajmy te wodoodporne. Wielokrotne nakładanie w ciągu dnia preparatów przeciwsłonecznych, choćby najlepszych, może wywołać alergię. Zasada przy doborze filtra: im jaśniejsza karnacja tym wyższy filtr. Dla dzieci minimum 30.

Przyda się również parasol przeciwsłoneczny. Nie zapewni nam co prawda ochrony przed rozproszonymi promieniami ultrafioletowymi ale zabezpieczy nas przed podczerwienią , poparzeniem a także pozwoli nam odetchnąć.

Pamiętajmy o nawadnianiu. Brak wody w organizmie, to szybkie jej starzenie się. Powstają zmarszczki i „pomarańczowa skórka”. Pijmy niegazowaną wodę lub naturalne soki w nieograniczonej ilości.

Na koniec pamiętajmy, że w godz. od 11 do 16, chcąc uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, powinniśmy przebywać w miejscach zacienionych. Wtedy słońce jest najbardziej szkodliwe.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *