zjdjskskakallal

Hipnoza w terapiach uzależnień i depresji

Hipnoza jest rodzajem snu. Podczas tego snu człowiek zaczyna być bardziej podatny na wszelkiego typu sugestie. Choć metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników, jest wykorzystywana od końca XIX wieku. Jest to sposób leczenia różnych zaburzeń, związanych z funkcjonowaniem mózgu.

Nie jest prawdą, że osoby o silnej woli jest trudniej zahipnotyzować. Hipnoza nie ma nic wspólnego z tym czy mamy silną wolę. Ma za to wiele wspólnego z tym, czy jesteśmy gotowi, do tego by zaakceptować czyjąś sugestię, czy nie jesteśmy na to gotowi.

Wyobraźnia i hipnoza

Hipnoza kieruje się w stronę wyobraźni. Do miejsca absolutne poza naszą kontrolą. Wyobraźnia jest silniejsza niż rozsądek i siła woli. Łatwo dajemy się zmanipulować czy to robiąc zakupy, czy to zaciągając długoterminowe zobowiązania. Inni ludzie przekonują nas do tego byśmy postępowali w określony sposób. Uderza się nie do naszego rozsądku, lecz do naszej wyobraźni. Czasem bardziej, czasem mniej subtelnie. Zawsze atakowana jest ta strefa, gdzie jesteśmy najsłabsi i gdzie łatwo nami manipulować.

Do czego wykorzystać wyobraźnię

Można wykorzystywać wyobraźnię do motywowania się przy osiąganiu celu. Jeśli wyrazimy sobie bardzo określoną przyszłość i siebie w tej przyszłości, będzie nam o wiele łatwiej osiągnąć cel. Będziemy podążać za swoją wyobraźnią. Może ona jednak być naszym wrogiem, gdy kusi do zrobienia czegoś, co nie jest dla nas dobre. Hipnotyzer może zaszczepić w naszym umyśle sugestię, która pomoże osiągnąć cel lub pozbyć się jakiegoś problem.

Hipnoza i terapie

Ten rodzaj terapii chętnie stosowany jest w gabinetach psychologicznych. Pomaga terapeutom zrozumieć, czego właściwie potrzebujemy. Odkryć co jest nam potrzebne do osiągnięcia celu. Co sprawi, że pozbędziemy się negatywnych myśli i skojarzeń, które rujnują nasze życie.

Działanie hipnozy ma na celu zaszczepianie w naszej świadomości pewnych sugestii. Ta metoda wykorzystywana jest też w terapiach wali z bólem oraz w terapiach uzależnień. W obu tych przypadkach nie uzyskuje się jednak jednoznacznych danych potwierdzających skuteczność hipnozy. Jeśli ból jest niewiadomego pochodzenia i nie ma przyczyn medycznych, lecz pochodzi z naszego umysłu, może być stanem wywoływanym przez wyobraźnię. Hipnoza, która też dociera do wyobraźni, daje tu sprzeczne sugestie, które zostają uznane lub nie. To samo dotyczy uzależnień. Bardzo często używki i narkotyki są pewnego rodzaju sposobem, na to by czuć się lepszym. Nasz mózg wyobraża sobie, że bez nich czujemy się źle, wyglądamy źle, nasze życie jest gorsze. Dlatego hipnozie i w tym przypadku trudno jest walczyć z naszymi wyobrażeniami.

Najlepsze efekty jakie do tej pory uzyskano w leczeniu wspomaganym zastosowaniem hipnozy, to leczenie zaburzeń lękowych i depresji. Najczęściej z różnymi formami hipnozy spotykamy się na co dzień, ponieważ jest ona jedną z technik perswazyjnych.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *