feng-shui-1517915_1280

Feng shui – jak zapewnić sobie lepszą atmosferę w domu i miejscu pracy

Czy masz czasem wrażenie, że jakieś pomieszczenie jest nieprzyjemne i chłodne. Czy czujesz chaos w pozornie uporządkowanym wnętrzu? Jak stworzyć sobie idealne warunki do życia, pracy i medytacji? Przypuszczalnie to ostatnie pytanie dręczyło także ludzi w starożytnych Chinach, dlatego stworzyli sztukę feng shui. Feng znaczy wiatr, a shui znaczy woda. Muszą być w równowadze, tak jak pierwiastek męski i żeński.

Jak uzdrowić atmosferę w domu?

Wiemy, że w nieprzyjemnych wnętrzach pracuje się gorzej. Dekoratorzy pomieszczeń często zwracają się do specjalistów feng shui lub szukają inspiracji w filozofii feng shui. Na pewno bardzo istotną sprawą jest to by pomieszczenia, w których najczęściej przebywamy były dostosowane do naszej energii. Wszystko ma swoje miejsce, choć czasem nie uświadamiamy sobie tego. Są miejsca, w których czujemy się nieszczęśliwi i smutni, są takie, które napełniają nas wciąż od nowa energią. Wbrew pozorom nie liczy się tu rodzaj i koszt umeblowania, bardzo ważna jest własna energia danego pomieszczenia lub budynku, którą czasem należy przełamać, by znaleźć szczęście mieszkając w tym miejscu.

Niektóre domy w feng shui nazywane są „chorymi”. Domy te mają niewielką energię kosmiczną, ich mieszkańcy zwykle nie żyją zbyt długo. W domach takich częściej dochodzi do kłótni i sporów. Po pewnych czasie ich lokatorzy pragną się stamtąd wyprowadzić. Bywa, że taki „chory dom” zmienia właścicieli wielokrotnie. Przed zakupem lepiej się więc upewnić, czy nie kupuje się „chorego domu”. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że nie będzie można go sprzedać, a ostatni właściciel, który porzuci dom bez nadziei na powrót zostanie skazany na wieczną tułaczkę i tęsknotę za własnym kątem, którego nigdy jednak nie znajdzie.

Domami, które pobierają i zatrzymują negatywne energie są na przykład domy położone na końcach ślepych uliczek, na skrzyżowaniach w kształcie litery T, znajdujące się dokładnie naprzeciwko ulicy wlotowej, która krzyżuje się z ulicą główną. Domy położone na ostrych zakrętach, także pobierają niekorzystne energie i zatrzymują je oddając mieszkającym tam ludziom.

Zasady feng shui

Jest wiele zasad feng shui, których powinno się przestrzegać, by utrzymać szczęście i równowagę. Jedna z nich jest bardzo ważna. Dotyczy ona ostrych przedmiotów. Mają one kanty, które kierują się w stronę człowieka symbolicznie zadając mu rany. Jeśli w pokojach, w których przebywamy często, znajdują się kwiaty o ostrych liściach, należy je usunąć i przenieść do pomieszczeń, które używane są rzadziej. By złagodzić negatywne energie dobrze jest mieć w każdym pomieszczeniu wodę, albo pod postacią akwarium, albo nawet obrazu przedstawiającego wodę. Ważne jest by zapewnić sobie dobre oświetlenie. By światło było miękkie, ciepłe, o barwie żółtej, zbliżonej do barwy naturalnego światła słonecznego. Wentylatory, które poruszają powietrze, zmieniając prądy także korzystnie wpływają na energię pomieszczeń. Kryształy kwarcu wyrównują jej poziom. Można je układać na komodach, parapetach, a nawet wieszać na ścianach. Ze względu na rozmiary naszych pokoi zwykle łóżko znajduje się pomiędzy oknem i drzwiami, czyli na linii energii. By przywrócić równowagę wystarczy ustawić przy łóżku parawan.

Jedną z najważniejszych zasad feng shui jest zasada unikania przeładowania pomieszczenia zbędnym umeblowaniem lub ozdobami. W pomieszczeniach mających zbyt wiele różnych energii człowiek czuje się znacznie gorzej niż tam gdzie energie mają miejsca dla siebie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *