myra

Stawiamy na ekologię: Jak się pozbyć szkodników ogrodowych?

Zakładając ogród, czy to ozdobny, czy też warzywny, chcemy doczekać się efektów naszej pracy. Pielęgnując rośliny musimy zwalczać szereg szkodników. Są co prawda gotowe preparaty, ale stosowanie ich szkodzi środowisku, nam i naszym domowym pupilom. Jeżeli nie chcemy w naszym ogrodzie stosować zbyt wiele chemii, przygotujmy środki bezpieczne dla nas i naszego środowiska.

MSZYCE

Mszyce to najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana grupa owadów z grupy pluskwiaków. Atakują najmłodsze listki krzewów i drzew, przez co hamują ich rozwój.

Najłatwiejszy do przygotowania sposób: roztwór z szarego mydła (mydło potasowe). 200g mydła rozpuszczamy w 1 litrze wody i opryskujemy rośliny.

Bez kosztów przygotujemy wyciąg z czosnku. 20dag czosnku przeciskamy przez praskę, zalewamy 10l wody i pozostawiamy na 24 godziny. Przecedzamy i oprysk gotowy.

Podobnie możemy wykorzystać liście z mniszka lekarskiego. 40 dag liści zalewamy również 10l wody i pozostawiamy na ok.3 godziny. Obydwa wyciągi zużywamy bezpośrednio po przygotowaniu. Nie nadają się do przechowywania.

Na dłuższy okres możemy przygotować wywar z cebuli. 75g drobno posiekanej cebuli zalewamy 10l wody i przez ok.30 minut gotujemy na małym ogniu. Po całkowitym wystudzeniu przecedzamy i możemy przystąpić do zabiegu. Wywar, w ciemnym i chłodnym miejscu, możemy przechowywać do 2 miesięcy.

Zarówno wywar jak i powyższe wyciągi działają nie tylko na mszyce. Zapobiegają lub zwalczają niektóre choroby grzybicze. Nie można ich przedawkować, a co za tym idzie, nie można zaszkodzić roślinom, owadom. Co najważniejsze, owoce z tych roślin będą zawsze zdrowe.

MRÓWKI

Choć ogólnie uznawane za pracowite i pożyteczne, mrówki potrafią unicestwić wiele roślin. Jeżeli chcemy je tylko odstraszyć a nie zgładzić, możemy wykorzystać zapachy, których te owady nie tolerują. Świeże liście pomidora, lawenda, tymianek czy mięta polna spowodują, że mrówki wyprowadzą się z naszej działki.

Można przygotować wyciąg z czosnku i pokrzywy. Rozdrobniony czosnek i posiekaną pokrzywę zalewamy wodą i pozostawiamy na 2 dni. Przecedzonym wyciągiem pryskamy działkę. Zapach jest dość intensywny ale skuteczny w pokojowej walce z tymi owadami.

Rozsypanie cynamonu, polanie działki niewielką ilością octu lub wywaru z wrotycza (przygotowujemy tak jak herbatkę ziołową) też przyniesie pożądany skutek.

Powyższe pomysły to humanitarne sposoby w pozbywaniu się mrówek z naszej działki. Nie zapominajmy, że mrówki w jednym przypadku uważamy za szkodniki ale to one właśnie walczą z wieloma szkodnikami, z którymi my sobie nie radzimy.

fot.PublicDomainPictures

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *